157 mln zł na rozwój transportu szynowego

Pierwsza na świecie 4-osiowa lokomotywa z wielosystemowymi układami napędowymi to tyko jeden z dofinansowanych przez NCBR projektów. Rozstrzygnięty został konkurs Innotabor.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło wyniki pierwszego z trzech konkursów programu sektorowego Innotabor realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Jego zadaniem jest zwiększenie poziomu innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora przemysłu taboru szynowego. Program dotacyjny powstał na wniosek przedsiębiorstw związanych z transportem kolejowym, m.in. Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz, NEWAG i Wagony Świdnica. 

- Kierujemy fundusze do tych gałęzi przemysłu, które posiadają potencjał i warunki do dynamicznego rozwoju w oparciu o efekty prac B+R. Dzięki pieniądzom z programu Innotabor polskie firmy wcielą w życie nowatorskie rozwiązania, m.in. pierwszą na świecie 4-osiową lokomotywę z wielosystemowymi układami napędowymi, innowacyjną technologię jazdy beztrakcyjnej tramwaju wraz z prototypem pierwszego tego typu pojazdu w Polsce, tramwaje nowej generacji oraz proekologiczny wagon do przewozu skroplonych produktów gazowych – wylicza Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zaznacza, że łączna wartość wybranych w ramach konkursu projektów wynosi ponad 317,7 mln zł, z czego ponad 161 mln zł to wkład własny przedsiębiorców. 

- Wspierając badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe związane ze środkami transportu szynowego przyczyniamy się nie tylko do poprawy konkurencyjności tej konkretnej branży, ale docelowo również do poprawy jakości i bezpieczeństwa przewozów pasażerskich i towarowych – zaznacza prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Dofinansowanie otrzymało w sumie 13 projektów. I będą następne rozdania – w ramach programu zaplanowane są jeszcze dwa konkursy. Kolejny zostanie ogłoszony w 2018 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / 157 mln zł na rozwój transportu szynowego