17 czerwca - sądny dzień dla Europy

ONO, KŁ
opublikowano: 15-06-2012, 11:56

W niedzielę wybory parlamentarne w Grecji. Kolejny już dzień, małe państwo z południa Europy, znajdzie się w centrum uwagi całego świata (oczywiście, z wyjątkiem kibiców piłkarskich). Nie mamy wyjścia - wysyłamy do Aten naszego specjalnego wysłannika.

Liczba zapytań "Greece" w wyszukiwarce Google wzrosła właśnie do najwyższego poziomu w tym roku. Jeszcze szybciej rośnie liczba tekstów na temat Grecji, która przez wiele lat praktycznie nie istniała w świadomości przeciętnego internauty (z Google Trends):


Co się może wydarzyć w niedzielę?
Jak zwykle, są 2 warianty - optymistyczny (dla rynków, co wcale nie oznacza, że dla Greków) i pesymistyczny. Pierwszy to zwycięstwo Nowej Demokracji, która tworzy proreformatorski rząd i przystępuje do renegocjacji porozumienia z UE i MFW (ale to raczej tuning porozumienia niż jego zasadnicza zmiana). Drugi to zwycięstwo partii Syriza, która w ten sposób może zgarnąć pulę 50 mandatów przewidzianą dla zwycięzcy i - po mękach koalicyjnych - utworzy rząd (szerzej o scenariuszach >>). W tym drugim, negatywnym dla rynków wariancie, głównym rozgrywającym będzie Alexis Tsipras, przywódca Syrizy, twarz antyunijnej Grecji. Właśnie obiecał, że wybory 17 czerwca doprowadzą do zmiany warunków porozumienia jakie Grecja podpisała z UE i MFW, ale nie spowodują wystąpienia kraju ani ze strefy euro ani z UE. Więcej >>


A co robią sami bohaterowie weekendu, czyli Grecy? Od tygodni wycofują pieniądze z banków (wg niektórych informacji, już nawet 500 mln euro dziennie). Najnowszy The Economist pisze nawet, że wielu Greków przestało płacić rachunki i gromadzi gotówkę w oczekiwaniu, co stanie się po wyborach.   Determinacja Greków widoczna jest także na rynku pracy (w czwartek podano, że stopa bezrobocia przekroczyła 22 proc.). Niektórzy godzą się pracować za darmo.

WIĘCEJ O GREKACH DOWIEMY SIĘ OD NASZEGO WYSŁANNIKA, KTÓRY JEST JUŻ W SAMOLOCIE DO ATEN. ŚLEDŹ PB.PL PRZEZ WEEKEND!Więcej pytań i odpowiedzi na temat Grecji zebrała agencja Bloomberg:

Jak zachowują się rynki po wyborach, które odbyły się 6 maja?
Główny grecki indeks giełdowy stracił od tego czasu 27 proc. wobec 7 proc. spadku Stoxx Europe 600. Rosną spekulacje odnośnie wyjścia kraju ze strefy euro. Jak wynika z danych firmy Intradate, prawdopodobieństwo rozpadu eurolandu do końca roku wzrosło do 39,4 proc. 1 czerwca wobec 22 proc. 4 maja. Prawdopodobieństwo rozpadu do końca 2013 r. wzrosło do 57,6 proc.

Co się wydarzy natychmiast po ogłoszeniu wyników?
Zgodnie z grecką konstytucją, jeśli nie uda się uformować koalicji, wówczas prezydent musi powołać rząd jedności narodowej, a jeśli to się nie uda, musza zostać rozpisane nowe wybory. To właśnie wydarzyło się po wyborach 6 maja.

Jaki jest możliwy wynik głosowania?
Wg banku Credit Suisse to są 3 najbardziej prawdopodobne wyniki wyborów:
- Koalicja pro-euro (40 proc. prawdopodobieństwa). To może przynieść sukces renegocjacji umowy UE/MFW i kontynuacje programów pomocowych
- Koalicja anty-pomocowa (40 proc. prawdopodobieństwa). Może ona doprowadzić do wystąpienia Grecji z eurolandu zależnie od tego jak konfrontacyjny okaże się nowy rząd w negocjacjach.
- Impas. Po presją międzynarodowych partnerów może powstać rząd jedności narodowej. Renegocjacja warunków programu pomocowego choć może być udana, to ich wprowadzenie w życie może okazać się trudne

Czego chcą Grecy?

Z przeprowadzonego 31 maja sondażu wynika, że w powtórnych wyborach możemy spodziewać się niemal identycznego wyniku jak za pierwszym razem: Nowa Demokracja może liczyć na 23,9 proc. poparcia, Syriza na 22,5 proc., a socjalistyczna partia Pasok na 12,6 proc. W kwestii utrzymania euro Grecy są podzieleni. 49,6 proc. jest przeciwna utrzymania waluty, jeśli wiązałoby się to z wprowadzeniem warunków oszczędnościowych narzuconych przez plan pomocowy UE. Za utrzymaniem wspólnej waluty za wszelką cenę opowiada się 42,2 proc. respondentów.

Co się wydarzy po uformowaniu rządu?

Goldman Sachs widzi trzy możliwości:
- Powolne zmagania (najbardziej prawdopodobne): Grecja będzie chciała pozostać w euro, ale nie zgodzi się na bezwarunkowe wprowadzenie programu reform. Najbardziej prawdopodobną konsekwencją będzie wstrzymanie płatności przez tzw. troikę, choć banki w dalszym ciągu będą otrzymywać pomoc z Europejskiego Banku Centralnego, chyba że politycy zadecydują inaczej. Grecka obecność w eurolandzie zależy od jej zdolności dostosowania do nowych wymogów pod groźbą wydalenia z bloku w związku z narażaniem jego wiarygodności.
- Powolne wyjście (niskie prawdopodobieństwo): Grecja zostanie wydalona ze strefy euro, gdy inni członkowie wspólnoty stworzą już zapory chroniące ich przed potencjalnymi skutkami wyjścia. Ponieważ nie istnieją legalne możliwości wydalenia jednego z członków, może to być dokonane poprzez odcięcie Grecji od systemu płatności i środków z EBC.
- Szybkie wyjście (najmniej prawdopodobne): Grecja porzuca euro i wprowadza nową walutę. Nagłe wyjście nie dałoby innym państwom czasu na przygotowanie odpowiednich mechanizmów ochronnych, co mogłoby doprowadzić do całkowitego rozpadu strefy.

Ile czasu potrzebuje Grecja, by przygotować wszystko do szybkiego wyjścia?

Zdaniem pytanych przez Bloomberg ekonomistów, zakładając, że Grecja podejmie decyzję pod koniec piątkowych notowań walutowych w Nowym Jorku, będzie miała 46 godz. na uporządkowanie swoich stosunków walutowych. W tym czasie politycy mogą przeprowadzić m.in. bankructwo, stworzyć plan rekapitalizacji banków, zatrzymać odpływ kapitału i znaleźć sposób na zastąpienie funduszy europejskich.

Ile może być warta nowa grecka waluta?
Wg banku Nomura Internetional nowa drachma może stracić na wartości od 50 proc. do 60 proc.
Narodowy Bank Grecji, największy banku w kraju, twierdzi, że nowa waluta może stracić ok. 65 proc., wymazując przynajmniej 55 proc. wartości z dochodów na głowę mieszkańca w przeliczeniu na euro. Recesja pogłębi się o ok. 22 proc. Bezrobocie wzrośnie do 34 proc., a inflacja powyżej 30 proc.

Czy może być tak źle jak po upadku Lehman Brothers Holding w 2008 r.?

Wiele zależy od zdolności podniesienia przez kraje eurolandu finansowania dla Grecji w celu zagwarantowania okresu kwarantanny. Jeśli nie zostanie zrobione wystarczająco dużo, wtedy wszystko może się wydarzyć, uważa Barry Eichengreen, profesor Uniwersytetu w Kalifornii.
Stratedzy Bank of America Merrill Lynch oceniają, że produkt krajowy brutto strefy euro może się skurczyć przynajmniej o 4 proc. w związku z recesją, która nastąpi po wystąpieniu Grecji z eurolandu, co można porównać ze spadkiem po upadku banku Lehman Brothers.

Co mogą zrobić politycy, by zapobiec rozpadowi strefy euro?
Wg banku Morgan Stanley istnieje 35 proc. prawdopodobieństwo, że do końca przyszłego roku strefa euro ulegnie rozkładowi. Sugeruje przy tym pięć możliwych działań, które ograniczyłyby je.

W krótkim terminie:
- Agresywne działania EBC. Potencjalne środki to m.in. długoterminowe operacje refinansowania z długim okresem zapadalności; poluzowanie warunków odnośnie zabezpieczeń narzuconych przez banki centralne w celu uzyskania pomocy finansowej; zakupy na dużą skalę obligacji rządowych i korporacyjnych.

- Rekapitalizacja banków poprzez Europejski Instrument Stabilizacji Finansowej i Europejski Mechanizm Stabilizacyjny

W długim terminie:
- Utworzenie federalnego planu gwarancji depozytów
- Unia fiskalna
- EBC powinien stać się oficjalnym pożyczkodawcom ostatniej szansy dla krajów eurolandu

Czy istnieje alternatywa dla całkowitego wyjścia Grecji z eurolandu?
Zdaniem analityków Deutsche Banku z połowy maja, tzw. troika mogłaby wstrzymać płatności dla Grecji, jeśli ta odmówi wprowadzenia programu reform. W tej sytuacji Grecja mogłaby wprowadzić walutę, która funkcjonowałaby równolegle z euro tzw. “geuro”, dzięki któremu rząd poradziłby sobie z zaległymi płatnościami.

To rozwiązanie pozwoliłoby Grecji na dewaluację przy uniknięciu formalnego wystąpienia ze strefy euro i przy zachowaniu otwartej drogi powrotu do wspólnej waluty w przyszłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO, KŁ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 17 czerwca - sądny dzień dla Europy