3 osoby zatrzymane w sprawie GetBacku

opublikowano: 21-11-2019, 10:08
aktualizacja: 21-11-2019, 11:12

Funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy osoby, w tym byłego członka zarządu GetBacku oraz byłego wiceprezesa i prokurenta Trigon TFI.

Jak podano,ustalenia śledczych biura wskazują, że zatrzymane osoby w sierpniu 2017 r. reprezentując Trigon TFI zawarły umowę ramową z GetBack. W jej wyniku zobowiązano się powierzyć spółce GetBack na wyłączność obsługę portfeli wierzytelności nowo utworzonych funduszy sekurytyzacyjnych zarządzanych przez to towarzystwo. Nowe fundusze nigdy nie powstały, a w wyniku podpisania umowy ramowej GetBack poniósł co najmniej 49 mln zł straty.

Zatrzymane osoby zostaną przewiezione do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszą zarzuty.

Śledztwo w sprawie GetBack prowadzone jest w kilku wątkach. Dotychczas zarzuty usłyszało 56 osób.

5 listopada KNF cofnęła Lartiq TFI (dawniej Trigon TFI) zezwolenie na prowadzenie działalności oraz nałożyła 5 mln zł kary, stwierdzając m.in. nieprawidłowy  nadzór  nad funduszami, zarządzanymi przez GetBack. Czytaj więcej...

W "Pulsie Biznesu" pisaliśmy też, że nabywcy certyfikatów funduszy Profit dostali od sprzedawców z Idea Banku zapewnienia o bezpieczeństwie, jakie ci usłyszeli wcześniej od przedstawiciela Trigon TFI. Towarzystwo nie chce jednak teraz wziąć odpowiedzialności za słowa. Roszczenia części klientów trafiły już do sądu. Czytaj więcej...

W październiku GetBack złożył w warszawskim Sądzie Okręgowym pozew o zapłatę przez Lartiq TFI 49,2 mln zł (plus odsetki od 26 czerwca 2018 r.).

Jak podał GetBack, dochodzona kwota to równowartość sumy uiszczonej przez GetBack Lartiqowi na podstawie umowy świadczenia usługi obsługi portfeli inwestycyjnych. 

Zawarto ją 9 sierpnia 2017 r. (wówczas Lartiq nazywał się jeszcze Trigon). 

"W pierwszej kolejności Emitent wywodzi żądanie zwrotu ww. kwoty jako świadczenia nienależnego , opartego w szczególności na twierdzeniu o nieważności Umowy, ewentualnie na podstawie przepisów o odpowiedzialności za czyny niedozwolone" - podał GetBack.

de8200e4-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Getback – najważniejsze informacje
Newsletter, który pozwoli być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół spółki GetBack.
ZAPISZ MNIE
Getback – najważniejsze informacje
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany nieregularnie
Kamil Zatoński
Newsletter, który pozwoli być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół spółki GetBack.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy