Czytasz dzięki

7 dojnych krów z GPW

Adam Torchała, Bankier.pl
opublikowano: 22-07-2015, 22:00

Chcąc budować portfel spółek dywidendowych, warto jest znaleźć na rynku kilka tzw. dojnych krów.

Polskim blue chipom może daleko pod tym względem do amerykańskich odpowiedników, jednak niewątpliwie na naszym rynku istnieje kilka podmiotów, które na miano dojnej krowy zasługują. Rynkowa dojna krowa może nie podwoi swojej rynkowej wyceny w dziesięć miesięcy, jednak w dłuższym terminie rok w rok będzie dawała akcjonariuszowi pokaźny zastrzyk gotówki w postaci dywidendy z zysków, które wypracowuje dzięki stabilnej i silnej pozycji na rynku. Takich spółek najłatwiej jest szukać wśród branżowych liderów, gigantów giełdy bądź po prostu w indeksie WIG20 lub WIGDIV. © Ⓟ

1. KGHM

21,74 mld zł

Przez ostatnich 10 lat do kieszeni akcjonariuszy koncernu (a więc głównie skarbu państwa) trafiły prawie 22 mld zł. Zdarzały się lata, że dywidenda sięgała 2-3 mld zł, a więc grubo ponad 10 zł na akcję. Te czasy szybko nie wrócą — za 2014 r. dywidenda wyniosła 4 zł na akcję.

2. Orange Polska

14,85 mld zł

Do 2012 r. spółka hojnie obdarowywała akcjonariuszy, ale topniejące zyski i coraz większe nakłady inwestycyjne spowodowały, że zarząd musiał zmienić politykę dywidendową na niekorzyść udziałowców. Z zysku za 2014 r. firma wypłaciła 656 mln zł dywidendy. Ta wartość nie została uwzględniona w rankingu.

3. Pekao

14,0 mld zł

Z akcjonariuszami bank zyskiem dzieli się niemal regularnie, poza wyjątkowym rokiem 2009, kiedy to w związku z kryzysem na prośbę KNF wstrzymano wypłatę. W obliczeniach nie uwzględniono dywidendy za 2014 r., która jest rekordowa — sięga 2,6 mld zł.

4. PKO BP

13,5 mld zł

Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie 10 listopada 2004 r. i od samego początku co roku przelewała akcjonariuszom część swoich zysków. Tradycja została przerwana w roku 2015, kiedy to z powodu frankowego kryzysu i zaleceń KNF PKO BP zostało przymuszone do zatrzymania zysków. Najwięcej pieniędzy przypadło akcjonariuszom w roku 2011. Wówczas stopa dywidendy wyniosła 5,4 proc., a wartość 2,5 mld zł. W pozostałych latach stopa

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

dywidendy nie przekroczyła jednak 5 proc., oscylując najczęściej w granicach 2-3 proc.

5. PZU

11,4 mld zł

Największą dywidendę akcjonariusze ubezpieczyciela otrzymali w 2014 r. — sięgnęła ona wówczas 2,9 mld zł przy stopie 6,8 proc. W tym roku PZU zamierza podzielić się zyskiem. Na konta akcjonariuszy ma w październiku trafić 2,59 mld zł. Zgodnie ze strategią PZU 3.0 zwyczaj dzielenia się zyskiem ma zostać utrzymany co najmniej do roku 2020. Na dywidendy PZU przeznaczać chce od 50 do 100 proc. skonsolidowanego zysku netto.

6. PGE

9,62 mld zł

Koncern notowany jest na GPW od 2010 r. i rokrocznie wypłacał dywidendę — najobfitszą wartościowo w 2012 r., kiedy inwestorom przypadło 3,4 mld zł, a stopa dywidendy sięgała 9,2 proc. W tym roku do kieszeni akcjonariuszy trafi 1,5 mld zł (czego w zestawieniu nie ujęto), a dzień dywidendy przypada na 24 września.

7. PGNiG

6,4 mld zł

Przygoda spółki z giełdą zaczęła się we wrześniu 2005 r. Rok później do kieszeni akcjonariuszy trafiła pierwsza dywidenda, następne wypłacano rok w rok aż do dzisiaj. Wyjątkiem był rok 2011, kiedy to całość zysku przeznaczono na kapitał zapasowy. Spółka tłumaczyła wówczas, że taryfa gazowa nie zrekompensowała kosztów zakupu gazu. Średnia stopa dywidendy z PGNiG sięgała 3,1 proc. W tym roku na dywidendę firma przeznaczy 1,18 mld zł — prawo do premii już przyznano, ale wypłata nastąpi w sierpniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, Bankier.pl

Polecane