Czytasz dzięki

73 lata temu ogłoszono plan Marshalla

opublikowano: 05-06-2020, 08:05

73 lata temu sekretarz stanu USA George Marshall przedstawił plan ekonomicznej pomocy dla Europy.

Jego celem było przeciwstawienie się komunizmowi poprzez odbudowę gospodarki państw europejskich zniszczonych II wojną światową. Polska ze względu na stanowisko Moskwy nie przystąpiła do tego projektu.

Jak powstał plan Marshalla? Zobacz materiał wideo "PB".

Co jeszcze wydarzyło się 5 czerwca?

763 lata temu Bolesław Wstydliwy ogłosił dokument lokacyjny na prawie magdeburskim dla Krakowa.

577 lat temu nastąpiło najsilniejsze w historii ziem polskich trzęsienie ziemi o sile ocenianej powyżej 6 stopni w skali Richtera. W Krakowie zawaliło się sklepienie kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty.

100 lat temu podczas wojny polsko-bolszewickiej oddziały 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego przerwały front polski.

77 lat temu w Warszawie w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży gestapo aresztowało 89 osób uczestniczących w ceremonii ślubnej; wśród nich m.in. nowożeńców oraz kilkunastu członków oddziału dyspozycyjnego Kedywu KG AK "Osa-Kosa".

76 lat temu wizytę w USA rozpoczął premier Stanisław Mikołajczyk; w czasie jej trwania trzykrotnie rozmawiał z prezydentem Franklinem D. Rooseveltem.

76 lat temu w nocy z 5 na 6 czerwca oddział AK Antoniego Hedy "Szarego" uwolnił ponad 60 osób z niemieckiego więzienia w Końskich.

28 lat temu Waldemar Pawlak został desygnowany na urząd premiera RP.

16 lat temu w Los Angeles zmarł Ronald Reagan, prezydent USA w latach 1981-1989, amerykański aktor, polityk, gubernator Kalifornii; znacząco wspierał działaczy Solidarności w walce z systemem komunistycznym w Polsce.

6 lat temu w Warszawie otwarto Ogród Sprawiedliwych upamiętniający osoby, które podejmowały walkę z totalitaryzmem i broniły praw człowieka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, PAP,

Polecane