8 proc. Brazylijczyków żyje w fawelach

PAP , DI
opublikowano: 19-11-2021, 11:15

W ciągu 36 lat obszar miejskich dzielnic nędzy powiększył się do rozmiaru dorównującego wielkością 11 Lizbonom.

Adobe Stock

W latach 1985-2021 tereny faweli, czyli dzielnic nędzy w miastach Brazylii, powiększyły się o 1,1 tys. km kw. — wynika ze sprawozdania organizacji MapBiomas.

W ciągu blisko 36 lat ich obszar powiększył się do rozmiaru odpowiadającego wielkością jedenastu stolicom Portugalii. Najbardziej rozrosły się w miastach północnej części kraju, takich jak Manaus, Belem oraz Salvador: o 51, 48 i 32 proc.

Z raportu ośrodka badawczego Instituto Locomotiva wynika, że w brazylijskich fawelach mieszka obecnie ponad 17,1 mln osób, czyli 8 proc. populacji kraju. 67 proc. mieszkańców stanowią czarnoskórzy, podczas gdy w populacji kraju ich odsetek wynosi 55 proc.

Średnia długość życia mieszkańca faweli w aglomeracji Rio de Janeiro jest o 26 lat krótsza w porównaniu z osobami z bogatszych dzielnic — wynika z badania walczącej z ubóstwem organizacji Casa Fluminense.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane