Action wnioskuje o postępowanie sanacyjne

Zarząd Action ujawnił opóźnioną informację o przystąpieniu 20 lipca do sporządzenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Decyzję uzasadniono "potrzebą ochrony praw i interesów spółki, akcjonariuszy i kontrahentów (...) w obliczu kumulacji zdarzeń zaistniałych w ostatnim czasie". 

Zobacz więcej

Piotr Bieliński, prezes Action Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Chodzi głównie o decyzje skarbówki, nakazujące rozliczenie zaległości z tytułu VAT.

Zarząd podkreśla, że zdarzenia te nie stanowią dla spółki sytuacji krytycznej, bo posiada ona zasoby pozwalające na ich pokrycie.

"Należy jednak podkreślić, że składniki majątku Spółki przeznaczone są do zapewnienia jej funkcjonowania i rozwoju. Ponadto ewentualne, negatywne nastawienie podmiotów finansujących działalność Emitenta, skumulowane z realizacją przymusową (w ramach ustawowych uprawnień organów podatkowych) powyższych zobowiązań podatkowych, mogłoby doprowadzić do sytuacji niewypłacalności Spółki" - podano w komunikacie.

- Chcę z całą stanowczością podkreślić, że Action zawsze z najwyższą starannością podchodziło do kwestii regulowania swoich zobowiązań podatkowych, co potwierdzały liczne kontrole organów podatkowych. Ostatnie decyzje Urzędów Skarbowych są de facto karą za działalność podmiotów niepowiązanych z Action. Te decyzje spowodowały spadek wiarygodności w oczach banków, ubezpieczycieli i dostawców. Co za tym idzie, zaczęło to zagrażać interesom spółki i jej akcjonariuszy, a także jej kontrahentom i pracownikom. Nie mogliśmy na to pozwolić, dlatego zdecydowaliśmy się na złożenie do sądu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego – mówi Piotr Bieliński, prezes Action.

W ramach postępowania restrukturyzacyjnego emitent złożył wstępny plan restrukturyzacyjny, który zakłada między innymi:

- rezygnację lub znaczne ograniczenie niskorentownych kontraktów oraz projektów,

- koncentrację na dalszym rozwoju najbardziej atrakcyjnych kanałów dystrybucji.

We wniosku do sądu zarząd przedstawił następujące wstępne propozycje układowe:

1) Objęcie wszystkich wierzycieli w jednej grupie,

2) Karencję w spłacie zobowiązań do końca 2017 roku,

3) Umorzenie odsetek i ewentualnych innych należności ubocznych w całości,

4) Spłatę wierzycieli w pełnej wysokości należności głównej w maksymalnie dwudziestu równych ratach kwartalnych płatnych do końca miesiąca następującego po upływie pierwszego kwartału 2018 roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Action wnioskuje o postępowanie sanacyjne