Adamed (s)kupuje Polfy

GRA
opublikowano: 05-02-2010, 00:00

Lider na rynku leków nowej generacji kupił właśnie Polfę Pabianice i szykuje się do zakupu Polfy Warszawa.

Lider na rynku leków nowej generacji kupił właśnie Polfę Pabianice i szykuje się do zakupu Polfy Warszawa.

Adamed, największy gracz na polskim rynku leków nowej generacji, podpisał wczoraj umowę zakupu 85 proc. akcji państwowej Polfy Pabianice. Za ile? Tego nie ujawniono. Wartość transakcji zostanie upubliczniona pod koniec marca.

— Umowa przewiduje, że Adamed zainwestuje kilkadziesiąt milionów złotych — ujawnia Artur Woźniak, prezes Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF), który odpowiada za prywatyzację Polf: Warszawa, Tarchomin i Pabianice.

— Zakup Polfy Pabianice pozwala nam na istotne zwiększenie udziałów w rynku, zbudowanie synergii pomiędzy działami badawczymi obu spółek i stworzenie zaplecza pod nowy lek innowacyjny — wyjaśnia Maciej Adamkiewicz, prezes Adamedu.

Adamed to teraz rynkowy potentat. Do 22 rynków, na których jest obecny, dołączą teraz rynki reprezentowane przez Polfę w Europie Wschodniej i w Azji. Łącznie zakłady grupy Adamed i Polfy Pabianice będą zatrudniać blisko 1,5 tys. osób i około 200 naukowców.

Zakup Polfy Pabianice nie wyczerpuje apetytu Adamedu na przejęcia. Firma stara się również o udział w prywatyzacji Polfy Warszawa. Wczoraj okazało się, że znalazła się wśród trzech firm (obok Polpharmy oraz Perrigo Company) zaproszonych do kolejnego etapu negocjacji.

— Do końca marca potrwa badanie ksiąg, a potem przyznamy wyłączność negocjacyjną jednemu z tych podmiotów — mówi Piotr Michalak, rzecznik PHF.

Po sprzedaży Polfy Warszawa PHF zajmie się prywatyzacją trzeciej Polfy–Tarchomin.

— Rozesłanie zaproszeń do potencjalnych inwestorów zaplanowaliśmy na drugą połowę roku — dodaje rzecznik.

Czy Adamed znów zadeklaruje chęć wzięcia udziału w negocjacjach z PHF? Przedstawiciele branży przypuszczają, że firma może nie udźwignąć finansowo trzeciego przejęcia. Władze Adamedu zapewniają jednak, że na zakup Polfy Warszawa znajdą pieniądze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane