Administrator rozważa pozwanie Plazy Centers

Adam Brzozowski
opublikowano: 12-05-2003, 00:00

RTBS Administrator zamierza drogą sądową wyegzekwować od firmy Plaza Centers Poland 3,2 mln zł za wykwaterowanie mieszkańców z terenu pod planowaną inwestycję spół- ki. Tymczasem inwestor twierdzi, że nie zapłaci, bo nie został dzierżawcą nieruchomości.

Zarząd Radomskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Administrator zamierza wnieść do sądu pozew przeciwko deweloperskiej spółce Plaza Centers Poland (PCP). Administrator zamierza wyegzekwować brakujące 3,2 mln zł za wykwaterowanie 48 rodzin z terenu pod budowę centrum handlowego Radom Plaza (PCP zapłaciła już Administratorowi 800 tys. zł).

Prace zostały wykonane na podstawie umów przedwstępnych, jakie RTBS i władze Radomia podpisały z PCP w 2001 r. Jednak inwestor wycofał się z realizacji obiektu. Według Hanny Jacobi, rzeczniczki Administratora, w związku z tym miasto przejęło 1,5 mln zł jego gwarancji bankowych, lecz Administrator nie doczekał się zwrotu kosztów.

— Obecnie umowę analizują nasi prawnicy, aby przygotować wniosek sądowy — mówi Hanna Jacobi.

Przedstawiciele PCP uważają, że zgodnie z umową z RTBS Administrator, zapłata może nastąpić w momencie podpisania ostatecznej umowy z miastem na dzierżawę gruntu. Ponieważ władze Radomia nie zgodziły się na przesunięcie terminu rozpoczęcia inwestycji do 2005 r. — jak chciała PCP — i ogłosiły ponowny przetarg dla firm zainteresowanych nieruchomością, do zawarcia kontraktu nie doszło.

— Nowy inwestor przejmie wszelkie zobowiązania związane z wysiedleniem mieszkańców — uważają przedstawiciele PCP.

Obecnie w sprawie PCP toczy się już jedno postępowanie sądowe. Z deweloperem procesuje się katowicka spółka Intif, wykonawca centrum w Rudzie Śląskiej. Zgodnie z kontraktem, spółka miała otrzymać 18,8 mln EUR. Dostała jedynie 15,1 mln EUR, bo inwestor uznał, że prace nie zostały wykonane należycie. Jednak według Waleriana Witasa, prezesa Intifu, jest szansa na polubowne załatwienie tej sprawy. Trwają negocjacje między spółkami.

PCP należy do holenderskiej firmy Plaza Centers Europe z udziałem kapitału izraelskiego. Operuje 15 centrami handlowymi na Węgrzech i 3 w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Administrator rozważa pozwanie Plazy Centers