Czytasz dzięki

Afera NSA zagrożeniem dla amerykańskich spółek technologicznych

opublikowano: 27-11-2013, 09:48

Głośna ostatnio afera szpiegowska ze Stanami Zjednoczonymi jako głównym, negatywnym bohaterem stwarza poważne zagrożenie dla amerykańskich firm technologicznych, informuje Bloomberg.

Jak szacują eksperci z Information Technology & Innovation Foundation, waszyngtońskiej grupy badawczej w skład której wchodzą przedstawiciele m.in. takich gigantów jak IBM czy Intel,  kosztować ona może do 2016 r. przynajmniej 35 mld USD utraconych przychodów.

Afera obejmująca National Security Agency cieniem kładzie się również na spółki, których działalność związana jest z szeroko rozumianym Internetem i jego wolnością.

Już od dłuższego czasu pojawiają się bowiem zarzuty szpiegowania użytkowników sieci m.in. przez Apple czy Google, a krytyka stosowanych przez nich działań otrzymała ostatnio swoiste „polityczne” wsparcie.

Spore kontrowersje odnośnie bezpieczeństwa budzą też technologie związane z przechowywaniem danych w tzw. chmurze, a tymczasem, jak szacuje IT&IF, rynek tego typu usług do 2016 r. osiągnie wartość około 207 mld USD.

Spółki technologiczne nie są jedynymi narażonymi na straty wynikłe z afery NSA, uważa Myron Brilliant, wiceprezes amerykańskiej Izby Handlowej. Według prognoz, produkty i usługi związane z trans granicznym przepływem danych, dodawać mają około 1 bln USD do amerykańskiego PKB rocznie w ciągu kolejnych 10 lat. Ostatnie wydarzenia mogą jednak wpłynąć na zachowanie potencjalnych klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane