AFP: rząd Niemiec chce przedłużyć lockdown do 14 marca

opublikowano: 10-02-2021, 13:31

W środę kanclerz Angela Merkel spotka się z szefami rządów krajów związkowych. Zaproponuje przedłużenie ograniczeń hamujących rozprzestrzenianie się koronawirusa do 14 marca, informuje agencja AFP powołując się na projekt komunikatu, który miałby być ogłoszony po spotkaniu.

Rząd argumentuje, że pomimo spadku liczby zakażeń nowe i bardziej zaraźliwe mutacje koronawirusa szybko się rozprzestrzeniają, co wymaga „zdecydowanych dodatkowych działań”. Projekt podkreśla potrzebę stopniowego otwarcia w pierwszej kolejności szkół i centrów opieki dziennej. Decyzję w tej sprawie mają jednak podejmować samodzielnie kraje związkowe.

Angela Merkel, fot. Bloomberg
Angela Merkel, fot. Bloomberg

Dokument sygnalizuje, że zakłady fryzjerskie mogą otworzyć się od 1 marca, ale tylko jeśli podejmą odpowiednie działania zabezpieczające. Możliwe będzie także otwarcie muzeów, galerii i niektórych usług pod warunkiem, że liczba zakażeń spadnie w okresie siedmiu dni poniżej 35 osób na 100 tys. mieszkańców. AFP przypomina, że w środę ogłoszono w Niemczech 8072 przypadków zakażeń. W okresie siedmiu dni liczba zakażeń wynosiła 68 na 100 tys. mieszkańców.

- O tym czy i kiedy zostaną podjęte dalsze kroki w kierunku otwierania zdecydujemy na spotkaniu 10 marca na podstawie kolejnych danych o zakażeniach – brzmi projekt, do którego dotarło AFP.

Agencja przypomina, że we wtorek podczas spotkania z członkami macierzystej CDU Merkel podkreślała, że „nic nie zyskamy jeśli zniesiemy przedwcześnie ograniczenia”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP, thelocal.de

Polecane