AHP poczeka na inwestorów

  • Alina Treptow
opublikowano: 07-02-2016, 22:00

Negocjacje dotyczące sprzedaży AHP zostały wyhamowane. Nowe przepisy mogą zrewolucjonizować wyceny.

Choć sprzedaż klinik serca AHP (American Heart of Poland) toczy się od ponad roku, na pomyślne zakończenie trzeba poczekać. Według naszych informacji, potwierdzonych w trzech źródłach, negocjacje z potencjalnymi inwestorami zostały zastopowane. Spółka zaprzecza — prof. Paweł Buszman, współwłaściciel AHP, twierdzi, że proces sprzedaży nie został zakończony.

— Rozmowy cały czas się toczą. Trudno powiedzieć, kiedy zostaną zakończone — mówi Paweł Buszman. To nie cena mogła zniechęcić inwestorów do sfinalizowania transakcji, ale niepewna przyszłość. Kardiologia jest w przededniu zmian — Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pracuje nad nowymi wycenami świadczeń, a z zapowiedzi jej i przedstawicieli resortu zdrowia wynika, że musi się liczyć z obniżkami. Trudno przewidzieć, jak bardzo straci, ponieważ część pieniędzy wróci do niej w ramach rehabilitacji kardiologicznej, która ma zostać dofinansowana. Spółka nie wpada w panikę, a prof. Buszman nie spodziewa się obniżek wielu wycen świadczeń w kardiologii, szczególnie że, jego zdaniem, większość z nich, nie licząc pojedynczych procedur, jest niedoszacowana.

— Finansowanie ma pójść w kierunku premiowania skoordynowanej i kompleksowej opieki, którą AHP zapewnia. Zresztą proces sprzedaży i kwestia wycen w kardiologii to dwie różne sprawy. Obecne wyceny nie obejmują nowoczesnych technologii medycznych i farmakologii w leczeniu chorób serca i naczyń — twierdzi prof. Paweł Buszman. Szymon Piątkowski, szef zespołu ds. ochrony zdrowia w dziale doradztwa biznesowego PwC, w kardiologii i kardiochirurgii spodziewa się raczej niekorzystnych zmian.

— Dopiero jak nastąpią i rynek się ustabilizuje, inwestorzy będą myśleli o nowych projektach. To czas zresztą nie tylko dla nich, ale także dla obecnych akcjonariuszy na zmiany i dywersyfikację biznesu. Co do AHP, jest to bardzo dobra, szybko rozwijająca się sieć, która z pewnością będzie miała pomysły na dalszy rozwój w obszarze rehabilitacji kardiologicznej, nowych specjalizacji czy też ekspansji zagranicznej — uważa Szymon Piątkowski. Potwierdza jednak, że największą niewiadomą w kontekście finansowania jest dziś właśnie kardiologia i kardiochirurgia.

— Trudnym obszarem do inwestycji jest też onkologia — placówki medyczne, które leczą pacjentów w ramach pakietu onkologicznego, muszą dokładać do leczenia, choć już nie tak dużo jak wcześniej. Ciągle jest wiele niewiadomych, w którym kierunku pójdą zmiany w ochronie zdrowia. Kapitał prywatny natomiast, co powtarzam od dawna, nie lubi niepewności. Woli informację złą niż żadną — twierdzi Szymon Piątkowski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu