Akcje deweloperów perełkami

opublikowano: 08-04-2009, 13:17

Od połowy listopada WIG-Deweloperzy zyskał już ponad 60 proc. Dla porównania, w tym samym czasie indeks WIG20 wzrósł zaledwie o około 8 proc. Największym powodzeniem podczas środowych notowań cieszą się akcje LC Corp i BBI Development drożejąc momentami o 14 proc.

Co prawda na ponowne ożywienie na krajowym rynku mieszkaniowym przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale promyk nadziei dają ostatnio publikowane dane makro z USA i ostatnie podwyżki cen domów na Wyspach Brytyjskich.

Ostatnie kuszące propozycje deweloperów (poczynając od negocjowanych rabatów, wykończeń pod klucz czy darmowych garaży) przełożyły się na minimalny wzrost sprzedaży mieszkań. Lekkie ożywienie może przynieść też rządowy program "Rodzina na swoim", dzięki któremu można uzyskać 50 proc. dofinansowania ratalnych spłat przez okres ośmiu lat.

Według Jarosława Szanajcy, prezesa Dom Development – „brakuje filaru w postaci kredytowania hipotecznego”. Z powodu coraz większych restrykcji kredytowych i zahamowania popytu zamrożonych jest ok. 80 proc. planowanych inwestycji na ten rok. Szacuje się, że na rynku jest kilkadziesiąt tysięcy mieszkań oddanych już przez deweloperów lub w trakcie budowy, które nie znalazły jeszcze właścicieli (w tym ok. 16 tys. w samej Warszawie).

Kto wyczuł odbicie w sektorze – mógł nieźle zarobić. Pod względem stóp zwrotu – tylko w ciągu ostatniego miesiąca na papierach Ganta można było zarobić ponad 75 proc. Nieco gorszy jest JW Construction, który zdrożał „jedynie” o 65 proc. Trzecie miejsce na podium należy do BBI Development (wzrost 54 proc.).

Tak wysokim aprecjacjom pomogły również pozytywne rekomendacje analityków. Ostatni raport DI BRE Banku z 25 marca 2009 r. nt. deweloperów sugerował kupno papierów JW. Construction i  Polnordu oraz trzymanie papierów Dom Development. Dla przypomnienia - kurs docelowy JW Construction oszacowano na 10,30 zł (wobec 9 zł obecnego kursu), a Polnord wyceniono na 35 zł (równy obecnemu kursowi).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Akcje deweloperów perełkami