Akcje po świętach

Maria Trepińska
opublikowano: 20-12-2006, 00:00

Kompania Węglowa jest coraz bliżej sprzedaży akcji Ciechu. Czeka tylko na zielone światło z MSP. Ostateczna decyzja zapadnie po świętach.

Wczoraj w resorcie gospodarki analizowano możliwości dokapitalizowania Kompanii Węglowej (KW), która skupia 17 kopalń. Koncern pilnie potrzebuje w tym miesiącu 600 mln zł gotówki na wypłaty dla 67-tysięcznej załogi dodatkowych gratyfikacji (barbórka, trzynastka). Związkowcy straszą strajkami, jeśli nie dostaną pieniędzy. Jedna z koncepcji załatania dziury zakłada sprzedaż posiadanych przez KW 36,68 proc. akcji Ciechu firmie, która jest pod kontrolą skarbu państwa. Ustaliśmy, że chodzi o gazowego potentata — Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

— Rzeczywiście, mówiło się o tym, żeby Ciech pozostał pod kontrolą państwa — mówi Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki.

Apetyt na akcje Ciechu należące do KW miała Russkaja Sodowaja Kompanija, ale już widać, że nie ma większych szans.

Analiza umowy

Według wiceministra Poncyljusza, decyzje w sprawie dokapitalizowania Kompanii Węglowej, czyli sprzedaży akcji Ciechu, powinny zapaść zaraz po świętach. Rząd ma czas do końca 2006 r., aby wywiązać się z rządowego programu, z którego jasno wynika, że KW ma dostać zastrzyk finansowy. Zgodnie z umową, jaką w październiku 2005 r. podpisał ówczesny minister skarbu z zarządem KW, sprzedaż akcji Ciechu może nastąpić jedynie w pakiecie poprzez GPW wybranemu w drodze zaproszenia do rokowań inwestorowi. Z naszych informacji wynika, że resort skarbu analizuje wszystkie aspekty tej umowy.

Jeszcze trochę koksu

Trwają jednocześnie przymiarki do tego, aby państwowy Węglokoks zasilił finansowo KW. Pomysł jest taki, aby eksporter węgla nabył od KW jej 51-procentowy pakiet akcji w Południowym Koncernie Węglowym (PKW). Reszta należy do Południowego Koncernu Energetycznego (PKE).

— Jest to jedna z koncepcji, nad którymi dyskutujemy, ale za wcześnie na szczegóły — mówi Michał Sobel, prezes Węglokoksu.

W skład PKW wchodzą dwie kopalnie: Janina i Sobieski. Trwają analizy, aby włączyć do niego również kopalnię Bolesław Śmiały. Decyzje powinny zapaść zaraz po świętach. Zarówno Węglokoks, jak i PGNiG mają pieniądze na zakup aktywów węglowego koncernu. Zobowiązania Kompanii Węglowej wynoszą ponad 3 mld zł, w tym krótkoterminowe 1,8 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu