Aktywa OFE możesz dziedziczyć

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 03-07-2013, 00:00

Składki gromadzone w funduszu to nie wirtualne zapisy księgowe, lecz pieniądze, które po śmierci klienta trafią do jego bliskich.

Przez dwanaście lat funkcjonowania OFE wypłaciły krewnym zmarłych uczestników blisko 1,5 mld zł. A gdyby każdy z uposażonych wiedział, że jest spadkobiercą, kwota ta mogłaby być dużo wyższa. Wciąż jednak niewielu Polaków ma świadomość, że składki gromadzone w funduszu podlegają dziedziczeniu i że o pieniądze trzeba się samemu upomnieć.

Nie tylko emerytura

Ważą się losy funduszy emerytalnych. Rządowy projekt zmian systemu przedstawiony w ubiegłym tygodniu zakłada m.in. dobrowolność udziału w OFE. Na razie jednak obowiązują stare przepisy. Dlatego osoby, które kilka miesięcy temu rozpoczęły pierwszą pracę, muszą do 10 lipca wybrać fundusz. W przeciwnym wypadku będą podlegać losowaniu ZUS (patrz obok). Zawierając umowę z OFE, warto wskazać beneficjenta, który po naszej śmierci otrzyma zgromadzone aktywa. Wtedy pieniądze te mogą pełnić funkcję ubezpieczeniową, szczególnie gdy zmarły uczestnik nie miał polisy na życie. Uposażonymi może być kilka osób, niekoniecznie spokrewnionych. Do zgromadzonych składek uprawniony jest także współmałżonek, pod warunkiem że małżeństwo objęte było wspólnością majątkową. Wówczas fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy aktywów na konto OFE małżonka, a pozostała kwota przekazywana jest spadkobiercom w gotówce. Jeśli zmarły nie wskazał uposażonego, to dziedziczenie odbywa się zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Warto jednak pamiętać, że przeprowadzenie postępowania spadkowego może być czasochłonne i kosztowne. Pieniądze z OFE są opodatkowane - podatek (19 proc.) potrącany jest przy wypłacie.

Prawo w dochodzeniu

Nie mniej ważne od wskazania uposażonego jest poinformowanie go o tym, że dziedziczy składki z OFE po naszej śmierci. Gdy tego nie zrobimy, zgromadzone przez nas pieniądze mogą przepaść. Według danych z marca, w OFE oszczędzało16,2 mln Polaków. Przez 12 lat funkcjonowania fundusze zrealizowały ponad 165 tys. wypłat w ramach dziedziczenia. Tylko w ubiegłym roku do spadkobierców trafiło ponad 300 mln zł, z tego 220 mln zł to wypłaty gotówkowe. Pozostałą cześć fundusze przekazały na rachunki OFE małżonków. Beneficjenci otrzymują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a z każdym rokiem wartość wypłat rośnie proporcjonalnie do wzrostu aktywów funduszy. Na koniec marca mieliśmy w nich odłożone ponad 269 mld zł. Według przedstawicieli PTE, kwoty wypłat mogłyby być dużo wyższe, gdyby Polacy pamiętali o możliwości dziedziczenia. Fundusze emerytalne nie dysponują wiedzą o zgonie klientów i nie mają też obowiązku szukania spadkobiercy. Dlatego śmierć bliskiej osoby należy samemu zgłosić do OFE i upomnieć się o pieniądze. Gdy nie wiemy, gdzie zmarły odkładał, musimy tych informacji poszukać na własną rękę. Najszybszym rozwiązaniem jest kontakt z oddziałem ZUS. Zabrać należy odpis aktu zgonu oraz dokument tożsamości.

Aktywa widmo

Od maja 2011 r. dziedziczeniu podlegają także pieniądze gromadzone na nowym subkoncie w ZUS, gdzie trafia co miesiąc 5 proc. pensji brutto (pozostałe 12,2 proc. przelewane jest na stare konto i dziedziczeniu nie podlega). Pieniądze te zapisywane są na nasz rachunek, a potem od razu konsumowane na wypłaty bieżących emerytur. Zasady dziedziczenia w ZUS są podobne jak w OFE. W ubiegłym roku państwowy ubezpieczyciel przekazał spadkobiercom 25 mln zł. Warto pamiętać, że składki emerytalne, które odprowadzamy do ZUS, nie stanowią własności osoby ubezpieczonej.

Jak wybrać dobry fundusz

1. Efektywność zarządzania. Przy długim horyzoncie inwestycyjnym nawet 1 pkt proc. różnicy w skali roku może znacząco wpłynąć na ostateczną wielkość naszej emerytury.

2. Koszty. Są do siebie zbliżone, ale niektóre OFE wprowadzają promocje: Allianz OFE pobiera 3,45 proc. od składki, a PKO Bankowy OFE 3,4 proc. Wysokość wynagrodzenia za zarządzanie zależy od wielkości aktywów — im wyższe, tym niższe opłaty.

3. Polityka inwestycyjna. Największe znaczenie ma selekcja spółek, ich waga w portfelu i dywersyfikacja. Informacji na temat strategii poszczególnych funduszy można poszukać w sprawozdaniach finansowych.

4. Jakość obsługi klienta. Uczestnik powinien mieć zapewniony łatwy i szybki dostęp do najważniejszych informacji, takich jak stan rachunku czy wartość jednostki rozrachunkowej.

Nie daj się losowi

Do 10 lipca osoby, które rozpoczęły pierwszą pracę, muszą zapisać się do funduszu emerytalnego. W innym wypadku można tam trafić w wyniku losowania ZUS. Do OFE można się zapisać przez internet lub telefonicznie. Należy wypełnić formularz umowy, podpisać i wysłać na adres PTE. Przy wypełnianiu formularza oprócz podstawowych danych osobowych potrzebny jest PESEL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu