Aktywa OFE w górę, ale zyski w dół

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 04-04-2013, 00:00

Fundusze emerytalne straciły w marcu średnio 0,2 proc. Mimo to ich aktywa wzrosły o 1,1 mld zł.

W ubiegłym miesiącu, trzeci raz z rzędu, większość OFE wypracowało ujemne stopy zwrotu, a średnia strata wyniosła 0,2 proc. — wyliczyły Analizy Online. Główną przyczyną słabych wyników funduszy emerytalnych była trwająca od początku roku korekta na rynku akcji.

WIG20 stracił w marcu 3,3 proc., a od początku roku 8,2 proc. WIG zanurkował w miesiąco 2,5 proc., a sWIG80 spadł o 1,0 proc. Nieco lepiej było na krajowym rynku długu. Indeks IROS w marcu po raz pierwszy w tym roku wypracował dodatnią stopę zwrotu w wysokości 0,9 proc. Niesprzyjająca koniunktura na rynku spowodowała, że jedynie dwa OFE zdołały wypracować zysk w marcu.

AXA OFE i ING OFE zarobiły odpowiednio 0,06 i 0,03 proc. Stopę zwrotu powyżej benchmarku, składającego się w 30 proc. z indeksu WIG oraz 70 proc. z indeksu IROS, wypracowały jeszcze Aviva OFE i OFE Pocztylion. Sam wskaźnik stracił 0,1 proc. Różnica międzynajlepszym a najsłabszym funduszem w grupie wyniosła 0,7 pkt proc.

Mimo niesprzyjających warunków w marcu, po raz pierwszy od dwóch miesięcy, fundusze emerytalne zanotowały wzrost aktywów. Ich portfele powiększyły się o 1,1 mld zł, do 269,6 mld zł. Jest to efekt napływu pieniędzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym miesiącu na konta OFE trafiło z ZUS około 1,4 mld zł. Wynik z zarządzania, czyli drugi najważniejszy czynnik wpływający na wartość aktywów, był ujemny i sięgnął 0,4 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane