„Al Nuaman” coraz bliżej Świnoujścia

Gazowiec z ładunkiem LNG dla terminalu w Świnoujściu znajduje się na Morzu Śródziemnym — zbliża się już do Cieśniny Gibraltarskiej.

Statek „Al Nauman” zmierza z Kataru do Świnoujścia z transportem skroplonego gazu. Do polskiego nabrzeża ma dotrzeć około 11 grudnia 2015 r. To pierwszy ładunek gazu, jaki zostanie „rozładowany” w naszym porcie. Część surowca będzie przeznaczona na rozruch technologiczny i testy terminalu. Reszta po zakończeniu testów zostanie wtłoczona do sieci przesyłowej i trafi do odbiorców. Kolejny transport LNG, który dostarczy gaz niezbędny do pozostałych prób eksploatacyjnych terminalu, jest spodziewany w pierwszym kwartale 2016 r. Planowana tzw. zdolność regazyfikacyjna świnoujskiego terminalu ma wynieść 5 mld m sześc., jednak już mówi się o zwiększeniu jej do 7,5 mld m sześc. (to połowa rocznego zapotrzebowania na gaz w naszym kraju). Właściwe przekazanie do eksploatacji gazoportu w Świnoujściu powinno nastąpić w drugim kwartale 2016 r.

„Al Nuaman” to nowoczesna jednostka zbudowana w 2009 r. Ma 315 m długości, 55 m szerokość i 27 m wysokości. Maksymalne zanurzenie to 13,6 m. Statek ma ponad 164 tys. ton wyporności, a jego zbiorniki mogą pomieścić około 210 tys. m sześć. skroplonego gazu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / „Al Nuaman” coraz bliżej Świnoujścia