Alkohol w podróży może zaszkodzić

opublikowano: 05-08-2018, 22:00

Wakacje za granicą? Uwaga — w niektórych państwach policyjny alkomat może wykazać więcej promili niż w innych

Wakacje za granicą? Uwaga — w niektórych państwach policyjny alkomat może wykazać więcej promili niż w innych, mimo że zawartość alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu będzie taka sama. Wszystkie alkomaty mierzą zawartość alkoholu w miligramach na jeden litr wydychanego powietrza. Z kolei prawo określa limity dla kierowców, stosując jednostkę zawartości alkoholu we krwi — promile. Alkomaty podają wynik w promilach po przeliczeniu jednej wartości na drugą, stosując tzw.przelicznik BBR (ang. Blood Breath Ratio), jednak BBR może się różnić w poszczególnych krajach. W Europie używane są trzy wartości przelicznika BBR — 2300:1, 2100:1 (taki obowiązuje w Polsce) oraz 2000:1. Oznacza to, że wynik badania policyjnym alkomatem w zależności od kraju może się różnić nawet o 15 proc.! Gdy wykonamy pomiar alkomatem skalibrowanym w Polsce, może się okazać, że prawidłowo działające urządzenie potwierdzi naszą gotowość do prowadzenia samochodu. Jednak w wyniku kontroli dokonanej np. przez brytyjską policję możemy stracić prawo jazdy. Przykład?

Na Malcie można prowadzić samochód, mając nie więcej niż 0,8 promila alkoholu we krwi. Jeżeli zabrany z Polski alkomat wskaże np. 0,76 promila, kierowca, wsiadając za kółko, popełni błąd. Jeśli chwilę później jego stan zechce sprawdzić maltańska policja, jej alkomat wskaże wartość 0,83 promila, czyli powyżej dopuszczalnego limitu.

Z punktu widzenia polskiego kierowcy szczególną ostrożność należy zachować w krajach, gdzie BBR jest wyższy niż w Polsce. W Europie, oprócz Malty, to Wielka Brytania i Irlandia — tam BBR wynosi 2300:1.

Z kolei w Danii, Finlandii, Francji, Norwegii, Hiszpanii i Szwecji przelicznik jest niższy niż w Polsce i wynosi 2000:1. Warto zatem pamiętać, że jeżeli wracamy z tych krajów, mając alkomat ustawiony na tamtejszy BBR, należy koniecznie go zmienić na przelicznik obowiązujący w Polsce, ponieważ wyniki będą zaniżone.

— Odmienne wartości przelicznika w różnych krajach bywają zaskoczeniem dla kierowców. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście powstrzymanie się od alkoholu, jeżeli zamierzamy krótko po tym prowadzić. Jednak gdy zajdzie potrzeba upewnienia się co do naszego stanu trzeźwości, najlepiej używać alkomatu, w którym można przełączać przeliczniki BBR stosowane w poszczególnych państwach — wyjaśnia Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu