Aluminium tanieje po dojściu do siedmioletniego maksimum

opublikowano: 19-04-2018, 20:03
aktualizacja: 19-04-2018, 20:06

Kurs aluminium z kontraktów trzymiesięcznych spada po tym jak wcześniej rósł o rekordowe 7,1 proc. dochodząc do najwyższego poziomu od maja 2011 roku.

Aluminium zaczęło tanieć po tym jak Associated Press poinformowało, że władze Rosji rozważają czasową nacjonalizację Rusalu, największego po Chinach dostawcy metalu. Rosyjski koncern został objęty sankcjami przez władze USA. Wywołało to panikę na rynku bo obawiano się trudności z dostępnością aluminium. Goldman Sachs straszył w środę, że cena metalu może dojść nawet do 3000 USD za tonę w krótkim terminie.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

- Rząd Rosji być może uznał, że musi coś zrobić z powodu ilości ludzi zatrudnianych przez Rusal, a także jego wpływ na gospodarkę – skomentował Geordie Wilkes, analityk Sucden Financial Ltd.

Randy Giveans, analityk ds. dostaw w Jefferies w Houston uważa, że Rusal znajdzie sposób na dostarczanie klientom aluminium pomimo sankcji USA. Przyznał, że duże firmy z USA i Europy będą unikać współpracy z rosyjskim koncernem, ale mniejsze, szczególnie z Azji i Bliskiego Wschodu, dadzą się skusić.

Aluminium tanieje obecnie o 2 proc. do 2488,25 USD za tonę. Wcześniej jego kurs dochodził 2715,75 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu