Amazon buduje czwarty magazyn

opublikowano: 26-10-2016, 22:00

W Kołbaskowie pod Szczecinem powstanie centrum logistyczne, w którym gigant zatrudni ponad 1 tys. osób

Październik miesiącem oszczędzania, inwestycji motoryzacyjnych i… Amazona. Amerykański gigant e-handlu, który uruchomił kilka dni temu polską wersję niemieckiego sklepu online, teraz ogłasza kolejny projekt.

Cieszymy się, że wkrótce Amazon dołączy do społeczności Kołbaskowa i stworzy tutaj ponad tysiąc pełnoetatowych miejsc pracy, w tym także wiele stanowisk kierowniczych — mówi Steven Harman, dyrektor operacyjny spółki Amazon na Europę kontynentalną.
Zobacz więcej

GIGANT Z KOŁBASKOWA:

Cieszymy się, że wkrótce Amazon dołączy do społeczności Kołbaskowa i stworzy tutaj ponad tysiąc pełnoetatowych miejsc pracy, w tym także wiele stanowisk kierowniczych — mówi Steven Harman, dyrektor operacyjny spółki Amazon na Europę kontynentalną. OLIVIER MINAIRE

Etap na etat

W Kołbaskowie pod Szczecinem otworzy centrum logistyczne. — Inwestycja pozwoli na stworzenie ponad 1000 nowych miejsc pracy — mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów. Ten poziom zatrudnienia — dotyczy tylko pracowników zatrudnionych na etat — firma zamierza osiągnąć w trzy lata. Dziś w magazynie w Poznaniu i dwóch we Wrocławiu Amazon zatrudnia 5,7 tys. pracowników etatowych, a łącznie — ponad 10 tys. osób. Gigant z USA jest w trakcie rekrutacji 12 tys. kolejnych w związku z przedświątecznym szczytem.

— Mam nadzieję, że dzięki tej inwestycji rozszerzy się oferta zatrudnienia, a dla mieszkańców, zwłaszcza młodych, dojdą nowe możliwości rozwoju osobistego — dodaje Małgorzata Schwarz, wójt gminy Kołbaskowo. Najpierw Amazon będzie rekrutować specjalistów na stanowiska kierownicze, m.in. w branży IT, finansach, HR, logistyce, inżynierii. Nawiąże współpracę ze szkołami wyższymi, aby przyciągnąć ponad 50 absolwentów uczelni na stanowiska menedżerskie. W 2017 r. Amazon rozpocznie rekrutację pracowników na stanowiska poziomu początkowego.

Dziewięć boisk

Hala, którą zbuduje Panattoni Europe, ma mieć 67 tys. mkw. powierzchni, czyli więcej niż dziewięć boisk piłkarskich. Pracownicy Amazona będą odbierać, pakować i wysyłać do klientów niewielkie przedmioty, takie jak książki, sprzęt elektroniczny i towary konsumpcyjne. Amazon nie podaje wartości nowej inwestycji. Trzy poprzednie centra o powierzchni około 100 tys. mkw. kosztowały po 50-60 mln EUR. W sumie Amazon zainwestował ponad 3 mld zł w budowę magazynów, Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i warszawskie biuro Web Services.

Roboty i spółka

W pracy w magazynie pod Szczecinem pomoże dział Amazon Robotics, czyli roboty, które wyszukują i dostarczają półki z potrzebnymi towarami, co przyspiesza czas realizacji zamówienia.

— Polska jest pierwszym krajem europejskim, w którym już we wrześniu 2015 r. wdrożyliśmy tę technologię — podkreśla Steven Harman, dyrektor operacyjny Amazona na Europę kontynentalną. W jednym z dwóch magazynów Amazona we Wrocławiu od roku pracuje 265 robotów o wadze 332 kg, które są w stanie udźwignąć półkę o wadze 1,3 tony.

— Liczę, że zastosowanie nowoczesnych robotów w centrach dystrybucji będzie łączyło się z rozpoczęciem współpracy ze szkołami wyższymi, tak aby młodzi, polscy inżynierowie mieli okazję do zdobywania nowych kompetencji, a później pracy związanej z zaawansowanymi robotami — mówi Mateusz Morawiecki. Kolejny magazyn Amazona to jeszcze większa szansa na eksport dla polskich firm. Już dziś z platformą dla sprzedawców współpracuje kilkuset rodzimych przedsiębiorców. Amazon udostępnia im sieć dystrybucji i dostęp do konsumentów w Europie, załatwia formalności, np. dopuszczenie towaru na rynek. Amazon ma w Europie 31 magazynów, a na świecie — 125. Firma działa na rynku od 21 lat i ma sprzedaż przekraczającą 100 mld USD. © Ⓟ

Zatrzęsienie inwestycji

Październik obfituje w nowe inwestycje. 5 października LG rozpoczął budowę fabryki baterii do samochodów elektrycznych w Kobierzycach pod Wrocławiem (1,3 mld zł, 700 osób). 13 października rząd podpisał umowę z Daimlerem, który w Jaworze na Dolnym Śląsku zainwestuje 500 mln EUR (2,2 mld zł) w fabrykę silników Mercedes-Benz. 20 października Toyota ogłosiła warte 650 mln zł inwestycje w rozbudowę fabryk w Wałbrzychu, gdzie rozpocznie produkcję przekładni do napędów hybrydowych, i Jelczu-Laskowicach, gdzie będą powstawać dwa silniki benzynowe. W ostatni poniedziałek ruszył zakład VW we Wrześni w Wielkopolsce, który kosztował 800 mln EUR (3,5 mld zł) i będzie zatrudniać 3 tys. osób. W środę norweski Kongsberg otworzył fabrykę elementów do ciężarówek w Koluszkach (30 mln zł, 70 osób). Są i inwestycje z innych branż. Amerykańska firma badawcza Nielsen otwiera w Warszawie centrum operacyjne, w którym zatrudni 500-600 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu