Amerykanie przemierzają się do regulacji bitcoina

opublikowano: 07-05-2013, 10:04

Wysocy rangą urzędnicy amerykańskiej Komisji Handlu Kontraktami Towarowymi (CFTC) dyskutują, czy można objąć regulacją rynek wirtualnego pieniądza – bitcoina, pisze The Financial Times.

Bart Chilton, jeden z pięciu komisarzy CFTC powiedział brytyjskiemu dziennikowi, że temat bitcoina z pewnością wymaga zbadania. Anonimowe źródło mające wiedzę o poglądach dominujących w ośrodkach decyzyjnych amerykańskiego regulatora powiedział FT, że CFTC „na poważnie” zajął się analizą sprawy wirtualnego pieniądza.
Chilton podkreślił w rozmowie z FT, że chodzi przede wszystkim o realne ryzyko dotyczące wymiany bitcoina. Zaznaczył, że CFTC musi chronić rynek i konsumentów, nawet jeśli w pierwszej chwili transakcje wydają się nie być w przestrzeni, która podlega Komisji. Eksperci twierdzą, że CFTC nie ma legitymacji, aby zajmować się bitcoinem, chyba że pojawią się derywaty oparte na tej walucie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Amerykańskie instytucje już wcześniej zajmowały się bitcoinem, przypomina FT. W marcu Departamen Skarbu poinformował, że wszystkie firmy wymieniające lub transferujące wirtualny pieniądz będą uważane za dostawców usług finansowych. Oznacza to, że muszą udostępniać dane władzom i zapobiegać np. praniu brudnych pieniędzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane