Amerykańska gospodarka bryluje

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 18-02-2021, 10:30

Styczniowe, dużo lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA, były wczoraj mocnym sygnałem o relatywnie dobrej kondycji amerykańskiej gospodarki. Sprzedaż zwiększyła się o 5.3% m/m wobec mediany prognoz na poziomie 1.1%, a produkcja przemysłowa wzrosła o 0.9% m/m, podczas gdy rynek oczekiwał 0.5% m/m.

Kondycja konsumentów, podobnie jak przemysłu, nie pogorszyła się silnie mimo rekordowego poziomu zakażeń na początku roku. Tak dobre dane były oczywiście pozytywnym impulsem na rynku obligacji, ale tam rentowność 10-letnich papierów pozostaje w okolicach odnotowanych w pierwszej połowie tygodnia rocznych maksimów na 1.3%. O ile pozytywny impuls dla dolara był oczywisty, a notowania EURUSD zostały zepchnięte w kierunku 1.20, to już reakcja Wall Street nie była tak jednoznaczna. O ile solidne dane z gospodarki powinny być zachętą do kupowania akcji przez byczo nastawionych inwestorów, to jednak podsycają one oczekiwania na zmianę retoryki ze strony Fed, co widać cały czas po rosnących rentownościach obligacji skarbowych.

Wczorajsze minutki ze styczniowego posiedzenia FOMC potwierdziły jednak całkowite wsparcie ze strony amerykańskich bankierów centralnych w odbudowie gospodarczej po przejściu pandemii i brak większych obaw związanych z inflacją. Uwzględniając słabsze od oczekiwań styczniowe dane o dynamice cen w USA, zagrożenie związane z tym, że Fed będzie musiał chłodzić odbicie gospodarcze, wydają się przedwczesne. O ile nie można wykluczać takiego scenariusza w drugiej połowie roku, to jednak w najbliższych tygodniach kolejne gołębie komentarze płynące z Fed powinny przypominać uczestnikom rynku, że polityka monetarna przez długi czas będzie jeszcze wysoce akomodacyjna, co powinno wspierać scenariusz utrzymania trendu wzrostowego na rynku akcyjnym.

Ze względu na trwające w USA mrozy rajd notowań ropy jest kontynuowany, a baryłka WTI dobija do 62 USD. Dodatkowo wczorajsze dane PMI, które wskazały na silniejszy od oczekiwań spadek zapasów ropy podsyciły ten trend. Silny dolar i nadzieje na dynamiczne odbicie aktywności spychają natomiast notowania złota do poziomu 1780 USD za uncję. Dziś w kalendarium uwagę należy zwrócić na cotygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych w USA, lutowy wskaźnik koniunktury gospodarczej Filadelfia Fed i styczniowe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Minutki z poprzedniego posiedzenia EBC nie powinny wnieść wiele jeśli chodzi o dalsze perspektywy polityki monetarnej w Eurolandzie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane