Amerykański gigant węglowy bliski niewypłacalności

opublikowano: 03-10-2019, 09:02

Murray Energy Corp., który zwracał się do administracji Donalda Trumpa o pomoc pozwalającą uniknąć bankructwa, jest krok bliżej niewypłacalności.

Największy nie notowany na giełdzie amerykański koncern węglowy ujawnił, że nie był w stanie spłacić długów w tym tygodniu. Wierzyciele zgodzili się nie występować na drogę prawną do 14 października, aby dać spółce szansę na „ogarnięcie” finansów.

Murray Energy to tylko jedna z amerykańskich spółek górnictwa węgla, która ma coraz większe problemy z powodu rosnącej konkurencji na rynku paliw gazu ziemnego i odnawialnych źródeł energii. Co najmniej cztery amerykańskie spółki górnictwa węgla zbankrutowały w tym roku.

Lucas Pipes, analityk B Riley FBR Inc zwraca uwagę, że spadająca cena węgla opałowego pogłębia problemy takich spółek jak Murray Energy.

- Nie da się płacić jak nie ma pieniędzy w banku – podkreśla.

Obligacje Murray Energy wartości ok. 500 mln USD z terminem wykupu w 2024 roku były notowane we wrześniu po 1 centa za dolara. Rok temu było to 60 centów za dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane