Analitycy: Enea powinna poczekać

Adrian Boczkowski
opublikowano: 24-10-2008, 00:00

Analitycy nie spodziewają

rynek IPO Oferta w apogeum giełdowej zawieruchy nie wzbudza entuzjazmu przyszłych kupujących

Analitycy nie spodziewają

się dużego zainteresowania

ofertą Enei. Zawieść mogą

nawet OFE. O zarobek

na tym IPO będzie trudno.

Dziś ruszają zapisy w transzy drobnych inwestorów w ofercie publicznej akcji Enei. Rynkowi eksperci podchodzą do niej sceptycznie. Wielu analityków nie chce o tym mówić. Na szczęście nie wszyscy.

— Czas na przeprowadzanie oferty i na debiut na pewno nie jest dobry. Widać problemy z plasowaniem emisji, o czym świadczy chociażby to, że do 2/3 oferowanych akcji obejmą inwestorzy branżowi — uważa Tomasz Kasowicz, analityk Erste Securities.

— To nieporozumienie. Nie warto przeprowadzać IPO w takim okresie jak teraz — mówi Piotr Cieślak, główny analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

— Trudno wyobrazić sobie gorący okres na przeprowadzanie oferty. Widać, że sprzedający jest pod dużą presją — sądzi Piotr Sieradzan, członek zarządu OFE Pocztylion.

— Skarb państwa postawił wszystko na jedną kartę. To bardzo ryzykowne zagranie — przekonuje anonimowo analityk dużego biura maklerskiego.

Azoty nie pomogły

Ekspert Erste Securities doszukuje się w forsowaniu IPO Enei głębszego sensu.

— Oferta pierwotna Enei pokaże MSP, co zrobić z kolejnymi spółkami z sektora energetycznego, które miały zostać wkrótce prywatyzowane — mówi Tomasz Kasowicz.

Pewności, czy oferta w ogóle się powiedzie, nie ma jednak żaden z naszych rozmówców.

— Kluczową kwestią jest udział w ofercie inwestorów branżowych. Jeśli MSP nie blefuje, to oferta powinna się udać. Tym bardziej że podział na transze nie jest sztywny i prawie cała emisja może trafić do firm z branży — twierdzi analityk krajowego domu maklerskiego.

Specjaliści nie wróżą przy tym zainteresowania ze strony innych możliwych kupujących.

— Nie wierzę w sukces oferty Enei wśród inwestorów indywidualnych — mówi Piotr Cieślak.

Uważa, że dyskonto 10 proc. nie będzie magnesem.

— Na rynku działa kilkadziesiąt spółek, których rynkowe wyceny odbiegają od realnych dużo mocniej. Inwestorzy mają w pamięci niedawną ofertę Azotów Tarnów. Spółkę traktowali jako stabilną firmę skarbu państwa, a srodze się na tym IPO zawiedli — dodaje specjalista SII.

— Straty po ofercie Tarnowa i kryzysowe tytuły w gazetach wystraszyły drobnych inwestorów. TFI i zagraniczni gracze są po stronie podażowej, bez specjalnej chęci i gotówki do brania udziału w IPO. Enea nie będzie miała przy tym dużego udziału w WIG20, więc nie napędzi to popytu na jej akcje wśród dużych globalnych graczy — uważa Piotr Sieradzan.

Jego zdaniem, Enea nie może liczyć także na OFE.

— Fundusze emerytalne oglądają uważnie każdą złotówkę. Nie mają także presji, by odwzorowywać indeksy w swych portfelach. Dla nich punktem odniesienia są inne OFE — mówi Piotr Sieradzan.

Członek zarządu Pocztyliona uważa, że w sytuacji szybko spadających kursów można rozważyć zakup akcji Enei po debiucie.

— Nie powinno być z tym problemu, a może wyjść dużo taniej — przewiduje.

Trudno o zarobek

— Minimalna cena emisyjna akcji Enei nie daje dyskonta wobec rynkowych konkurentów. Widać nawet lekką premię, co jest niezrozumiałe — mówi jeden z analityków.

— Trudno mieć w ogóle pewność, że przy jakiejkolwiek cenie emisyjnej udział w IPO da zarobić. Kurs Enei podąży za trendem spadkowym, jeśli nadal będzie on trwał — uważa Tomasz Kasowicz.

Dodaje jednak, że spółka sama w sobie jest ciekawą propozycją na trudne czasy.

— Inwestorzy powinni dokładnie przeanalizować prospekt emisyjny i przepływy pieniężne. Mocną stroną Enei jest bardzo małe zadłużenie, na co inwestorzy zwracają obecnie szczególną uwagę. Istotne są też szanse na dywidendę — mówi analityk Erste Securities.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy