Analitycy: inflacja w Polsce w maju na poziomie 0,8 proc.

PAP
opublikowano: 10-06-2013, 18:04

Analitycy banków inwestycyjnych w Londynie oczekują, że inflacja ustabilizowała się w Polsce w maju na poziomie 0,8 proc. rok do roku, czyli takim samym jak w kwietniu, lub obniżyła się do 0,5 proc. w ujęciu rocznym. GUS ogłosi dane w czwartek.

"Stopa inflacji utrzymała się na niskim poziomie, obok przytłumionej aktywności gospodarki, dostarczając argumentu za cięciami stóp procentowych" – napisał w swych prognozach Bank of America Merrill Lynch (BofA ML), przewidując inflację w Polsce na niezmienionym poziomie w porównaniu z kwietniem.

Takiego samego odczytu spodziewa się BNP Paribas. "Kombinacja kurczącego się popytu i niższych cen surowców jest wsparciem dla bardzo przygaszonej inflacji w Polsce" – stwierdzili analitycy tego banku.

Niższego odczytu 0,7 proc. rok do roku oczekuje w maju JP Morgan, wskazując na obniżkę cen paliw w maju o blisko 4 proc.

Najniższą prognozę przedstawił Barclays Capital: 0,5 proc. w ujęciu rocznym. Według niego zwyżka cen odzieży, która wystąpiła w kwietniu została częściowo odwrócona w maju, a jedyną niewiadomą jest żywność.

BarCap zauważa, że inflacja jest ogólnie niska na wschodzących rynkach, a w kwietniu wyniosła średnio 3,5 proc. rok do roku, co jest najniższym poziomem od 2000 r. Powodem jest ostry spadek dynamiki cen surowców, który wystąpił w 2011 r. i utrzymuje się do dziś. Spadek jest wynikiem pogorszenia globalnej koniunktury, która zaszkodziła popytowi na surowce.

BNP Paribas i JP Morgan przewidują, że stopa inflacji w czerwcu obniży się do 0,5 proc. w ujęciu rocznym, co będzie najniższym punktem obecnego cyklu. W ujęciu średniorocznym za 2013 r. stopa inflacji w ich ocenie wyniesie 1,0 proc. lub nawet nieco poniżej. Poniżej środkowego celu inflacyjnego (2,5 proc. rdr) będzie także w 2014 r.

Prognozy dotyczące inflacji bazowej w maju wahają się od 0,8 proc. rdr (Barclays Capital) po 1,1 proc. (BofA ML oraz BNP Paribas) po 1,2 proc. rdr (JP Morgan). BarCap wciąż zakłada, że stopa inflacji bazowej na koniec br. spadnie nawet do ok. 0,3 proc. rdr. NBP ogłosi poziom inflacji bazowej w Polsce 14 maja.

"Wyhamowanie tempa przyrostu płac sugeruje dalszą redukcję inflacji bazowej w II półroczu br. i z początkiem 2014 r. Niska inflacja bazowa będzie głównym czynnikiem w najbliższych miesiącach tłumiącym inflację towarów i usług konsumpcyjnych wspierając argumenty za dalszym luzowaniem polityki pieniężnej" – napisał BNP Paribas. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane