Analiza techniczna

Dariusz Karolak
20-03-2000, 00:00

ANALIZA TECHNICZNA

Zakończony w piątek tydzień rozpoczął się pechowo, jak na 13-tego przystało, masową wyprzedażą akcji na wszystkich giełdach świata. Kolejny raz grypa przyszła ze wschodu, tym razem w postaci wyników japońskiej gospodarki, która wbrew oczekiwaniom zamiast wzrosnąć w 4-tym kwartale 1999 r., skurczyła o 1,4 procent. Na to nałożyło się oczekiwanie na korektę indeksu NASDAQ, który po notowaniach 10.03.2000 stracił impet i na wykresie dziennym utworzył formację nagrobka wieńczącego silną falę wzrostową. Polska giełda na poniedziałkowe rewelacje zareagowała ponad 5 proc. spadkiem wartości indeksów, a w trakcie notowań ciągłych WIG 20 naruszył rosnącą linię średnioterminowego trendu.

SYTUACJA powoli wymykała się spod kontroli, co przejawiało się przełamaniem linii trendów średnioterminowych na kilku rynkach. Środa i czwartek to spektakularny powrót do łask tzw. starej gospodarki i rekordowe wzrosty indeksu DJIA z rekordowymi obrotami. To uspokoiło inwestorów, a indeksom pomogło powrócić ponad naruszone linie trendu.

CO PRZYNIESIE ten tydzień? Prawdopodobnie dalsze nerwowe ruchy światowych indeksów w oczekiwaniu na wtorkową decyzję dotyczącą wysokości podwyżki stóp procentowych. Informacje o rosnącej, głównie za sprawą ropy, inflacji w USA w lutym pozostały przez rynek niezauważone (wysokie wskaźniki CPI i PPI). Ponieważ data posiedzenia następuje dzień po pełni, a dwa dni po 10 procentowym wzroście DJIA, reakcja na wyniki posiedzenia może być spontaniczna. Koniunktura w Polsce będzie się kształtować pod wpływem wydarzeń zewnętrznych. Ryzyko załamania się średnioterminowego trendu wzrostowego indeksu WIG20 systematycznie rośnie, a kolejnego światowego odwrotu od wycenionych w trudny do zrozumienia sposób spółek technologicznych mógłby już nie wytrzymać.

NIF PRZEŻYWA korektę niedawnej silnej fali wzrostowej w nietypowy dla siebie sposób, bo utrzymuje płynność. To wskazuje na jego duży potencjał wzrostowy, choć trudno wykluczyć pogłębienie korekty w wypadku kolejnego pogorszenia nastrojów. Atrakcyjnie prezentuje się MIDWIG. Do linii trendu dzieli go bezpieczny 10-procentowy dystans, a spółki z tego indeksu, poza bankami ( te drogo zapłacą za bankructwo Banku Staropolskiego ), trudno uznać za przewartościowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analiza techniczna