Apetyt na 2200 pkt

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 20-05-2021, 18:48

Czwartkowe notowania na GPW miały dwie czytelne fazy, które w największym stopniu były pochodną korelacji WIG20 z indeksami rynków bazowych.

W pierwszej, zakończonej w okolicy finału trzeciej godziny rozdania, WIG20 osunął się w rejon 2100 pkt., gdzie do głosu doszły lokalne zmienne techniczne w postaci wsparcia na połamanym wcześniej oporze. Kolejne godziny zdominowała solidarna ze światem fala wzrostowa, która przetrwała do końcowego fixingu i pozwoliła zamknąć notowania WIG20 na poziomie 2131 pkt. Uwzględniając fakt, iż rynek ma za sobą trzecią z rzędu sesję silnego podporządkowania rynkom bazowym, szukanie lokalnych zmiennych musi mieć swoje granice. Niemniej, z punktu widzenia analizy technicznej sesja była prostą konsekwencją zawahania rynku w strefie 2145-2135 pkt., które kierowało uwagę na wsparcie w rejonie 2100 pkt. i zamykało WIG20 na półce 2145-2100 pkt. Obrona ważnego elementu na wykresie i zamknięcie w rejonie 2130 pkt. wzmacniają konsolidacyjny układ na wykresie indeksu i podkreślają zawieszenie rynku w konsolidacji.

Niemniej, szerszy obraz pozostał bez zmian. Wykres WIG20 stale porusza się w lokalnym trendzie wzrostowym, którego początku należy szukać w końcówce marca. W mocy pozostaje kluczowe wsparcie dla lokalnej fali wzrostowej w postaci linii trendu. Bez przebicia tej bariery podaż nie zyska przewagi technicznej. W istocie położenie wykresu jest coraz bliższe układowi, w którym wspomniana linia trendu spotka się ze wsparciem na 2100 pkt. i na wykresie pojawi się mocny punkt broniący rynek przed przeceną. Konsekwencją zarysowanego układu jest możliwość budowania umiarkowanie optymistycznych scenariuszy, w których rynek ruszy do dalszych zwyżek i powalczy o spotkanie z oporami w rejonie 2200 pkt.

Nie warto jednak tracić wrażliwość na korelację WIG20 z rynkami światowymi. W kończącym się jutro tygodniu tylko poniedziałkowa sesja – z reakcją rynku na nowy program gospodarczy rządu – była na poważnie zagrania na bazie lokalnych czynników i kolejne, jak większość w ostatnim czasie, będą wysoce podporządkowane kondycji giełd bazowych.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ

Polecane