Arctic Paper planuje dywidendę

opublikowano: 10-04-2018, 22:00

Producent papieru po raz pierwszy od lat podzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Planuje to robić także w przyszłości.

Zarząd spółki Arctic Paper proponuje wypłacenie 0,2 zł dywidendy na akcję. To oznaczałoby, że do akcjonariuszy trafiłaby jedna trzecia zeszłorocznego zysku. Do podziału będzie prawie 13,9 mln zł, a najwięcej — blisko 8,1 mln zł — otrzyma inwestor strategiczny polskiej firmy — szwedzka grupa Nemus Holding.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Dywidenda nie jest zbyt wysoka, bo chcemy zapewnić stabilność finansową firmy — przyznaje Göran Eklund, członek zarządu odpowiedzialny za finanse. Arctic Paper dzieli się zyskiem z akcjonariuszami pierwszy raz od sześciu lat, choć być może nie ostatni. — Nie mamy wprawdzie ustalonej polityki dywidendowej, ale naszym celem jest zapewnienie spółce stabilnej rentowności i jeśli uda się to zrobić, to będziemy mogli w kolejnych latach wypłacać dywidendę — mówi Per Skoglund, prezes spółki.

To, czy wypłata dla akcjonariuszy będzie możliwa, zależeć ma m.in. od cen celulozy. Już w 2017 r. rosnące koszty zakupu tego surowca odcisnęły się na wynikach spółki. Celuloza długowłóknista (NBSK) podrożała w minionym roku o prawie 18 proc., z 809 USD/t do 1 tys. USD/t, zaś krótkowłóknista(BHKP) — aż o 44 proc., z 653 USD/t do 979 USD/t. Co więcej — w kolejnych miesiącach należy się spodziewać dalszego wzrostu cen.

— Spodziewamy się utrzymania trendu wzrostowego, bo wskazują na to wszystkie sygnały płynące z rynku. Trudno przewiedzieć, ile jeszcze potrwa ten wzrost, część analityków oczekuje zmiany trendu na przełomie III i IV kwartału, ale wcale tak nie musi być. Jesteśmy przygotowani na to, że ceny będą rosły także później — mówi prezes.

Arctic Paper przygotowuje się do rozbudowy o 11-12 proc., czyli 30-35 tys. ton rocznie, mocy papierni w Kostrzynie. Inwestycja warta 10 mln USD ma być uruchomiona w III kw. 2019 r. © Ⓟ

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu