ARiMR podpisała pierwsze umowy na złomowanie kutrów rybackich

opublikowano: 22-11-2004, 18:25

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła w poniedziałek podpisywanie umów z właścicielami kutrów na złomowanie ich jednostek za pieniądze z Unii Europejskiej i z budżetu państwa - poinformowała PAP rzeczniczka Agencji, Iwona Musiał.

Umowy są zawierane w ramach unijnego Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006".

"Nie mamy jeszcze informacji, ile umów zostało podpisanych pierwszego dnia. Takich informacji spodziewamy się we wtorek" - powiedziała Musiał.

Umowę mogą zawrzeć ci właściciele kutrów, którzy podejmą się zezłomowania jednostki w ciągu dwóch lat. Złomowaniem jest zainteresowanych kilka stoczni oraz kilka firm obracających złomem, które podpisują obecnie stosowne umowy z ministerstwem rolnictwa.

Umowy na złomowanie nie wymagają od armatorów wkładu własnego - 75 proc. kosztów ponosi unijny budżet, 25 proc. - polski.

Przyjmowanie wniosków od rybaków będzie trwało do końca 2006 roku. Resort zakłada likwidację ok. 40 proc. polskiej floty rybackiej, tj. 180 kutrów. Obecnie polska flota rybacka na Bałtyku liczy 416 jednostek.

Na zmniejszenie liczby statków rybackich przeznaczono na lata 2004-2006 prawie 100 mln euro, z czego 75 proc. będzie pochodzić z Unii, a 25 proc. z budżetu krajowego. W tym roku w polskim budżecie zarezerwowano na ten cel 27 mln zł, w przyszłym kwota ta powinna wzrosnąć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / ARiMR podpisała pierwsze umowy na złomowanie kutrów rybackich