ARP dla inwestorów SSE

28-10-2015, 22:00

ROZMOWA Z MARCINEM ZIELIŃSKIM, WICEPREZESEM ARP S.A., KTÓRY NADZORUJE DZIAŁALNOŚĆ SSE EURO-PARK MIELEC I TSSE EURO-PARK WISŁOSAN

Co słowa: innowacje, ekosystem ARP, oferta dla stref. oznaczają dla przedsiębiorców, działających w SSE? Marcin Zieliński, wiceprezes ARP: Dla przedsiębiorców kluczowy jest pakiet zachęt inwestycyjnych. Zgodnie z naszą nową strategią wspieramy pożyczkami firmy w ekosystemie ARP. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zarządzanych przez nas strefach mogą się ubiegać o finansowanie na preferencyjnych warunkach, mają pierwszeństwo w ocenie wniosków, względnie niski poziom prowizji i marży lub niższy wkład własny. Pomagamy też w znalezieniu partnerów naukowych, branżowych i ze strefy B&R. Za pośrednictwem Platformy Transferu Technologii kojarzymy dawców i biorców technologii. Cały czas pracujemy nad zidentyfikowaniem potencjału innowacyjnego i aktywizowaniem podmiotów działających w SSE. Specjaliści ARP są w tej dziedzinie bardzo aktywni, bo tylko nowoczesne i elastyczne usługi mogą spełniać wymagania przedsiębiorców.

Co gwarantuje strefie pomyślny rozwój?

O sukcesie decydują współpraca i partnerstwo na linii zarządzający strefą — samorząd — przedsiębiorca, a także zrozumienie potrzeb przedsiębiorców, możliwie najlepsze dostosowanie oferty oraz wszechstronna pomoc zarządzającego strefą i samorządu lokalnego. Mam na myśli przedstawienie oferty lokalizacyjnej odpowiadającej charakterowi i wymaganiom konkretnego projektu, rzetelne zaprezentowanie zalet miejsca, opracowanie oferty, kompletna, aktualna informacja o warunkach działania w strefie i uzyskiwaniu pomocy publicznej. Równie ważna jest rola i wpływ ARP przy dzieleniu się dobrymi praktykami z samorządem. Pokazując działania samorządów, które osiągnęły sukces, dajemy szansę innym jednostkom samorządowym. Wiele dobrych praktyk już przejęły konkretne jednostki samorządu terytorialnego, co usprawniło działalność. Na przykład poprawa procedur doprowadziła do trzykrotnego przyspieszania terminu wydawania decyzji.

Jakie wnioski dla ARP wynikają z debat?

Sprawdziła się strategia rozmawiania z przedsiębiorcami i współpracy z samorządem. Rozwijaliśmy ofertę w dużym stopniu dzięki zdobytej w ten sposób wiedzy. Polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej zainteresowani inwestowaniem w naszych strefach, szczególnie w Polsce południowowschodniej, gdzie utrzymano najwyższą dopuszczalną w UE pomoc publiczną dla małych firm — 70 proc. kosztów inwestycji lub dwuletnich kosztów pracy. Opinie przedsiębiorców potwierdziły, że szukają dobrego finansowania i odpowiednich powierzchni produkcyjnych, dostępnych w formie najmu lub leasingu. W trakcie debat i spotkań staraliśmy się ich przekonać, że strefy są miejscem do inwestowania nie tylko dla koncernów zagranicznych, ale także dla małych i średnich firm, które uzyskują nawet większe preferencje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / ARP dla inwestorów SSE