Audytor GetBacku tłumaczy brak opinii z badania

opublikowano: 30-05-2018, 12:22
aktualizacja: 30-05-2018, 12:31

Firma Deloitte tłumaczy brak opinii z badania sprawozdania GetBacku znaczącymi opóźnieniami w dostarczaniu przez spółkę dokumentacji niezbędnej do zakończenia rewizji finansowej.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter. 

Bez efektów
Bez efektów
Firma Deloitte odstąpiła od wydania opinii z badania sprawozdania GetBacku.
Fot: Jacek Łagowski, FORUM

Dziś w nocy zarząd GetBacku opublikował wstępne, szacunkowe dane finansowe za 2017 r. Stratę netto podsumowano na 1,3 mld zł, a ujemne kapitały własne na 600 mln zł. Czytaj więcej...

Do sprawozdania nie dołączono jednak opinii biegłego rewidenta, którym jest firma Deloitte. Ewa Rzeczkowska, rzecznik audytora, poinformowała "PB", że prace audytorskie dotyczące sprawozdania finansowego spółki GetBack za rok 2017 wciąż trwają.

- Wydanie opinii z badania zostało przełożone z powodu znaczących opóźnień w dostarczeniu przez spółkę dokumentacji niezbędnej do zakończenia rewizji finansowej. Prowadzone przez nas procedury są skomplikowane i mają istotne znaczenie dla zakończenia prac audytowych - mówi Ewa Rzeczkowska

Brak opinii powoduje, że KNF nie ma podstaw do wnioskowanie o wznowienie obrotu akcjami i obligacjami. Zwłaszcza że spółka przesunęła publikację raportu za I kwartał 2018 r. z 30 maja na 29 czerwca.

Ewa Rzeczkowska nie była w stanie określić terminu zakończenia badania raportu rocznego. 

- Opinia zostanie opublikowana w najszybszym możliwym terminie, po odpowiednim przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych procedur badania - napisała w odpowiedzi na pytania "PB".

Jak dodała,  "bardzo poważnie podchodzimy do jakości naszej pracy, wydawanych przez nas opinii oraz przestrzegania zawodowych standardów. Rzetelność, wiarygodność, profesjonalizm, obiektywizm oraz zachowanie poufności to podstawowe zasady naszego kodeksu etycznego, których zawsze przestrzegamy realizując zlecania dla klientów".

Rzeczniczka audytora nie chciała odnieść się do pytania o ustalenia Komisji Nadzoru Finansowego, która odkryła mechanizm, dzięki któremu GetBack podrasował dane w sprawozdaniach finansowych. Chodziło o raport za I półrocze 2017 r., którego przeglądu dokonali specjaliści z Deloitte'a. 

We wniosku z przeglądu biegły rewident napisał, że nie zwróciło jego uwagi nic, co kazałoby sądzić, że sprawozdanie nie zostało sporządzone zgodnie z wymogami międzynarodowych standardów rachunkowości.

- Zespół Deloitte prowadzący prace audytorskie pozostaje w stałym kontakcie z kierownictwem spółki i polskimi regulatorami. Ze względu na zobowiązanie do zachowania poufności Deloitte Polska nie może ujawniać informacji na temat realizowanych zleceń i szczegółów umów zawartych z klientami - powiedziała Ewa Rzeczkowska.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane