ISB: spadki inflacji dobiegły końca -BZ WBK

Przemek Barankiewicz
14-07-2003, 18:13

Dane o czerwcowej inflacji pokazały, że skończył się już spadkowy trend poziomu cen w polskiej gospodarce i że inflacja będzie już rosła, uważają analitycy.

Inflacja wyniosła w czerwcu 0,8% w ujęciu rocznym wobec 0,4% r/r w maju.

„Dane te, które są całkowicie zgodne z oczekiwaniami, potwierdzają, że spadkowy trend inflacji mamy za sobą, ale to odwrócenie nie będzie prawdopodobnie bardzo gwałtowne. Największy wzrost już się dokonał i teraz ceny będą rosły powoli” - powiedział Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Skokowy wzrost inflacji w czerwcu w ujęciu rocznym to głównie zasługa głębokiej deflacji w czerwcu zeszłego roku, która była spowodowana znacznym spadkiem cen żywności w tamtym okresie. W czerwcu 2002 roku inflacja spadła o 0,4% w ujęciu miesięcznym, kształtując inflację roczną na poziomie 1,6%.

Większość analityków ankietowanych przez ISB zaznaczała, że wzrost inflacji w czerwcu nie wzbudzi dużego zainteresowania rynków, gdyż ze względu na wcześniejszy termin posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) najprawdopodobniej nie podejmie ona decyzji o obniżce stóp procentowych w lipcu, choć taki postulat z pewnością będzie zgłoszony.

W tym miesiącu wyjątkowo posiedzenie RPP będzie miało miejsce w połowie miesiąca (17-18 lipca), a nie jak zwykle pod koniec, kiedy znane są już wszystkie dane makroekonomiczne.

"W lipcu obniżki nie będzie, później zobaczymy" - powiedział Bielski.

Na koniec roku inflacja ukształtuje się, zdaniem ekonomisty BZ WBK, w wysokości ok. 1,5% r/r, czyli znacznie poniżej celu inflacyjnego banku centralnego (2-4%).

Również poziom płac w sektorze przedsiębiorstw, pomimo wzrostu w czerwcu wobec maja o 2,1%, nie wskazuje na zagrożenie dla inflacji.

„Gdybyśmy uśrednili te dane za kilka miesięcy, to wzrost płac okazałby się bardzo umiarkowany. Ze strony rynku pracy i konsumpcji zagrożeń nie ma” – dodał Bielski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: spadki inflacji dobiegły końca -BZ WBK