PAP: Kleiber: Wartość offsetu może wynieść nawet 14 mld USD

14-04-2003, 16:09

Zanosi się, iż wartość oferty offsetowej będzie znacznie wyższa niż planowana początkowo, może osiągnąć nawet 12 mld USD lub 14 mld USD - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber.

"Będzie to na pewno powyżej 6 mld USD, bliżej 10 mld USD niż 6 mld USD. Może być 10 mld USD, może być 12 mld USD, może być 14 mld USD. Ostateczna propozycja zostanie przedstawiona jutro" - powiedział Kleiber.

Rada Ministrów zapozna się we wtorek z informacjami na ten temat - wyjaśnił.

"Nie potwierdzam terminu piątkowego na podpisanie umowy, nie widziałem jeszcze ostatecznej propozycji" - powiedział Kleiber. Dodał, że następnie jeszcze raz zbierze się Komitet Offsetowy, który zdecyduje, czy przyjmuje ofertę. Wcześniej informowano, że umowa główna i finansowa zostanie podpisana 18 kwietnia.

W ocenie Kleibera jest to bardzo dobry program. Dzięki negocjacjom udało się podnieść jego wartość. Dodał, że program jest tak skonstruowany, że całkowity zysk z inwestycji może być wielokrotnie wyższy niż to, co jest planowane. Poszczególne projekty będą zaliczone jako zobowiązania offsetowe w ciągu 3 czy 5 lat, ale potem przedsięwzięcia te będą nadal funkcjonowały w gospodarce.

Podczas składania ofert w przetargu na samolot wielozadaniowy, Amerykanie zgłosili offset, czyli inwestycje w polską gospodarkę, w zamian za zakup samolotów do wysokości 9,8 mld USD. Po weryfikacji wartość tej propozycji strona polska oceniła na 6,028 mld USD.

Według Kleibera, po podpisaniu umowy głównej najprawdopodobniej nie zostanie wykorzystany termin 60 dni, który ma minister gospodarki na podpisanie umowy offsetowej.

Według polskiego prawa, podpisanie umowy offsetowej jest warunkiem wejścia w życie umowy głównej na zakup samolotów.

Umowa główna obejmuje dostawę 48 samolotów F-16 C/D Block 52 Advance.

Umowa kredytowa jest powiązana z umową główną i stwarza możliwość elastycznego finansowania programu zakupu samolotu wielozadaniowego, w tym wykorzystania pożyczki rządu USA w wysokości 3,8 mld USD.

15 marca parafowano umowę na dostawę dla polskiego wojska samolotu wielozadaniowego F-16 Lockheeda Martina oraz umowę kredytową na ten cel.

Cena amerykańskiej oferty wynosi około 3,5 mld dolarów, a z kosztami preferencyjnego kredytu, który zaoferowali Polsce Amerykanie, ma nie przekroczyć 4,7 mld dolarów. Pierwsza eskadra, 16 maszyn, ma być gotowa i dostarczona Polsce w 2006 roku. Następne dostawy są przewidziane do 2008 roku.

Projekty offsetowe mają być realizowane od 2003 roku przez 10 lat, natomiast płatności związane z zakupem samolotu mają rozpocząć się po 2010 roku.

Ustawa offsetowa przewiduje, że offsetodawca ponosi odpowiedzialność za niewykonanie offsetu. Jeżeli usługa offsetowa nie zostanie wykonana lub wykonana będzie nienależycie, to kara sięga 100 proc. zobowiązania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>PAP</b>: Kleiber: Wartość offsetu może wynieść nawet 14 mld USD