Bakteria wąglika spowodowała lekką, ale krótkotrwałą panikę

Marek Druś
15-10-2001, 00:00

Bakteria wąglika spowodowała lekką, ale krótkotrwałą panikę

Ostatnia sesja tygodnia na amerykańskich giełdach toczyła się w dość nerwowej atmosferze. Wzmożoną podaż papierów po rozpoczęciu sesji wywołała wiadomość o największym od dziesięciu lat spadku sprzedaży detalicznej, który nastąpił we wrześniu. Większą wyprzedaż powstrzymała kolejna informacja, o wzroście wskaźnika nastrojów konsumentów na początku października, przekazana przez Uniwersytet w Michigan. Spadki głównych indeksów miały umiarkowany charakter. W połowie sesji na rynek dotarła wiadomość o wykryciu kolejnego przypadku zakażenia wąglikiem, tym razem w Nowym Jorku, w siedzibie NBC. Spadki pogłębiły się. Na szczęście FBI zdecydowanie zaprzeczyło, jakoby wykryty przypadek miał cokolwiek wspólnego z atakiem terrorystycznym sprzed miesiąca.

Wśród spółek, które nie zaliczą piątkowej sesji do udanych, znalazły się przedstawicielki sektora finansowego. Spadły ceny udziałów banków Citigroup i J. P. Morgan notowanych w ramach indeksu Dow Jones. Zniżkami zakończyły sesje akcje dystrybutorów kart kredytowych i płatniczych, do czego przyczyniła się informacja o pogorszeniu kwartalnych wyników Providian Financial.

Pogorszenie wyników sprzedaży detalicznej odbiło się na wycenie udziałów sieci handlowych. Staniały papiery Home Depot, Wal Mart, 3M i McDonald’s. Rosły ceny akcji spółek z branży sieciowej, w czym największy udział miało przekazanie dobrych wiadomości o wynikach kwartału przez Juniper Networks. Drożały udziały innych spółek branży, w tym największej, Cisco Systems.

Europejskie giełdy zakończyły tydzień spadkami. Zniżki indeksów to skutek wiadomości o większym od oczekiwań spadku wrześniowej sprzedaży detalicznej w USA. Giełda we Frankfurcie, która zamyka się jako ostatnia, ucierpiała dodatkowo w związku z wyprzedażą w USA wywołaną wiadomością o wykryciu przypadku zakażenia wąglikiem w Nowym Jorku.

Taniały akcje telekomów, co wywołały czwartkowe informacje o mniejszym niż oczekiwano kwartalnym wzroście liczby nowych klientów sieci komórkowej, zależnej od British Telecommunications. Poza papierami tego ostatniego potaniały także udziały Vodafone Group, Deutsche Telekom i Royal KPN. Pogłoski o możliwym wykupieniu przez Marconiego własnych obligacji poprawiła kurs papierów brytyjskiej spółki.

Panika wywołana informacjami o kolejnym przypadku wykrycia zakażenia wąglikiem w USA poprawiła we Frankfurcie wycenę akcji koncernu farmaceutycznego Bayer. Większość spółek z indeksu DAX taniała. Najwięcej Infineon Technologies, na pogorszenie wyceny papierów którego wpłynął pogłębiający się spadek Nasdaq'a.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bakteria wąglika spowodowała lekką, ale krótkotrwałą panikę