Balcerowicz: dane są dobre i zgodne z prognozami NBP

22-05-2003, 18:32

(ISB) - Ostatnie dane makroekonomiczne są dobre i zgodne z wcześniejszymi prognozami Narodowego Banku Polskiego (NBP), powiedział prezes NBP Leszek Balcerowicz w czwartek.

"To są dobre dane. One potwierdzają wcześniejsze prognozy NBP o tym, że wzrost gospodarczy w tym roku będzie szybszy niż w zeszłym" - powiedział Balcerowicz dziennikarzom po posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

NBP prognozuje, że wzrost PKB w 2003 roku wyniesie 2,0-3,0%. Balcerowicz wielokrotnie powtarzał, że tempo wzrostu gospodarczego w tym roku będzie oscylować wokół 2,5%.

"Doniosły wkład do tego wniosła polityka odpowiedzialnego, stopniowego obniżania stóp procentowych" - dodał prezes.

Prezes przypomniał, że dla banku centralnego najważniejszy jest zrównoważony wzrost w dłuższym okresie.

W kwietniu produkcja przemysłowa spadła o 1,8% w ujęciu miesięcznym, ale wzrosła o 8,3% w porównaniu do kwietnia zeszłego roku. Analitycy ankietowani przez agencję ISB spodziewali się wzrostu kwietniowej produkcji przemysłowej o 3,6-7,0% r/r, przy średniej 5,78%.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 9,8% m/m i o 11,0% w ujęciu rocznym. Narastająco w okresie styczeń-kwiecień sprzedaż detaliczna wzrosła/spadła o 4,2% r/r wobec wzrostu o 3,1% w całym 2002 roku. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: dane są dobre i zgodne z prognozami NBP