Balcerowicz o budżecie: ograniczać wzrost wydatków

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 06-10-2006, 16:06

Lekkomyślnością jest założenie, że dzięki wzrostowi gospodarczemu załatwi się bieżące problemy gospodarcze - uważa szef NBP.

Trzeba ograniczyć wzrost wydatków budżetowych, a lekkomyślnością jest założenie, że dzięki wzrostowi gospodarczemu załatwi się bieżące problemy gospodarcze - powiedział dziennikarzom w piątek prezes NBP Leszek Balcerowicz, oceniając projekt budżetu na 2007 rok.

W przyjętym przez rząd 27 września projekcie budżetu na przyszły rok dochody mają wynieść 226,8 mld zł, przy wydatkach 256,8 mld zł i deficycie 30 mld zł.

"Teraz jest rozsądnie i odpowiedzialnie ograniczać wzrost wydatków, kiedy sytuacja jest dobra, po to, by zwiększyć siły rozwojowe i uniknąć sytuacji, że nagle wzrost spowolni, co spowoduje rozmaite problemy fiskalne" - powiedział w piątek dziennikarzom prezes Balcerowicz.

Według Balcerowicza mimo optymistycznych założeń budżetowych, dług publiczny w stosunku do PKB rośnie. Stosunek ten jest według prezesa NBP jedną z miar oceny budżetu.

"Są pewne miary, oceny. Po pierwsze, jaka jest relacja wydatków do PKB, czy jest wysoka i czy rośnie? U nas jest wysoka i rośnie. Jaka jest relacja fiskalna - podatki i składki do PKB - jest wysoka i rośnie. Co z długiem publicznym, czy rośnie czy nie rośnie - U nas rośnie. I jeszcze czwarty wskaźnik, na co idą wydatki publiczne; czy są inwestycją w przyszłość, czy są to wydatki bieżące" - powiedział dziennikarzom Balcerowicz.

"Na te cztery miary trzeba patrzeć oceniając budżet, a nie opierać się na rozmaitych deklamacjach, że (projekt budżetu - przyp. PAP) jest nowoczesny, czy oryginalny, innowacyjny" - dodał prof. Balcerowicz.

Prof. Leszek Balcerowicz odebrał w piątek w Poznaniu tytuł doktora honorowego miejscowej Akademii Ekonomicznej.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz o budżecie: ograniczać wzrost wydatków