Czytasz dzięki

Bank Anglii nie wyklucza ujemnych stóp

opublikowano: 18-05-2020, 19:23

Zdaniem Silvany Tenreyro, przedstawicielki brytyjskich władz monetarnych, Bank Anglii nie wyklucza wdrożenia ujemnych stóp procentowych. Wpierw musi jednak zbadać pewne aspekty takiego rozwiązania, jeśli chodzi o ochronę systemu finansowego.

Patrząc na europejskie doświadczenia z ujemnymi stopami procentowymi, „miały one pozytywny wpływ w sensie dość silnego przeniesienia na rzeczywistą aktywność” – powiedziała Tenreyro. Wyjaśniła, że istnieją pewne kwestie, które są bardziej specyficzne dla Wielkiej Brytanii i należy je wypracować, w tym wpływ na niektóre instytucje finansowe, wdrożenie, komunikację itp.

Silvana Tenreyro
Zobacz więcej

Silvana Tenreyro fot. Bloomberg

Podczas ostatniej obniżki stóp, Bank Anglii zredukował referencyjną stawkę do 0,1 proc. Tymczasem Europejski Bank Centralny i kilku innych jego odpowiedników obniżyli już stopy procentowe poniżej zera. W ostatnich tygodniach w tej sprawie rozgorzała mocna dyskusja w Stanach Zjednoczonych, a za takim rozwiązaniem optuje prezydent Donald Trump, który naciska na Fed. 

Po wypowiedzi Tenreyro inwestorzy zmienili swoje oczekiwania odnośnie wprowadzenia na Wyspach Brytyjskich ujemnych stóp na grudzień. Wcześniej spodziewali się takiego ruchu w lutym 2021 r. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane