Czytasz dzięki

Bank Francji: gospodarka utknęła 5 proc. poniżej poziomu sprzed pandemii

opublikowano: 08-10-2020, 09:22

Bank centralny Francji ogłosił, że gospodarka kraju przestała dynamicznie rosnąć i ścieżka jej wzrostu zaczęła wypłaszczać się 5 proc. poniżej poziomu sprzed kryzysu spowodowanego przez pandemię.

Comiesięczne badanie, w którym uczestniczy ok. 8,5 tys. firm, pokazało niewielką zmianę między sierpniem i wrześniem jeśli chodzi o aktywność przemysłu, usług i budownictwa. Liderzy biznesu sygnalizują, że obraz nie powinien zmienić się w październiku.

Francuska gospodarka, podobnie jak inne europejskie, boryka się z problemem wzmożenia pandemii i wprowadzanych z tego powodu lokalnych ograniczeń. Pogorszyły się także nastroje i oczekiwania biznesu oraz konsumentów dotyczące niedalekiej przyszłości.

- Oczekiwania stabilizacji aktywności w październiku mogą częściowo odzwierciedlać brak jasnego obrazu wśród liderów biznesu dotyczącego perspektyw. Nadal są niepewni co do tempa poprawy sytuacji w nadchodzących miesiącach – głosi raport Banku Francji.

Pomimo wyraźnego osłabienia koniunktury we wrześniu podtrzymał on prognozę odbicia gospodarki o 16 proc. w trzecim kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane