Bank Japonii utrzymał stopy

opublikowano: 30-10-2015, 08:04

Bank centralny Japonii nie zmienił polityki. Utrzymał dotychczasowe stopy procentowe w przekonaniu, że  działania stymulacyjne są wystarczające do osiągnięcia wyższego tempa wzrostu gospodarczego.

Bank kontynuuje dotychczasową politykę pomimo sygnałów wskazujących na brak efektów bezprecedensowych działań mających stymulować wzrost cen. We wrześniu inflacja bazowa wynosiła minus 0,1 proc., spadły także dochody i wydatki japońskich gospodarstw domowych. Gospodarka Japonii zanotowała także w kwartale zakończonym w czerwcu spadek o 1,2 proc. w ujęciu zannualizowanym. Eksperci oczekują, że spadek utrzyma się także w kwartale zakończonym we wrześniu.

Zobacz więcej

Bank Japonii, fot. Bloomberg

Niektórzy ekonomiści oczekiwali „zaskakującej” decyzji banku centralnego w piątek. To jednak nie nastąpiło. W krótkim komunikacie Bank Japonii poinformował o utrzymaniu dotychczasowej polityki, nie podając uzasadnienia.

Decyzja Banku Japonii umocniła jena, który może być najbardziej drożejącą w tym tygodniu walutą gospodarek grupy G10. Tuż po komunikacie banku centralnego jen umacniał się nawet o 0,7 proc. wobec dolara. Obecnie jen umacnia się o ok. 0,2 proc. do 120,94 za dolara. Przez tydzień jego wartość rośnie o 0,5 proc.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bank Japonii utrzymał stopy