Banki dopracowują oferty private banking

Beata Bugała Miler
20-10-2000, 00:00

Banki dopracowują oferty private banking

Zamożni klienci mogą liczyć na kompleksową obsługę finansową

Wraz ze wzrostem poziomu zamożności społeczeństwa, rozszerza się grupa osób, których dochody znacznie przekraczają średnią krajową. Dla banków są one atrakcyjną grupą klientów. Dlatego instytucje finansowe zachęcają takich klientów specjalnymi ofertami.

Oferty skierowane do osób zamożnych różnią się zarówno pod względem wymagań stawianych klientom, jaki i udostępnianych im pakietów usług standardowych i dodatkowych.

Postępująca specjalizacja

Jakość oferty jest uzależniona od tego, w obsłudze jakiej grupy klientów specjalizuje się dany bank. Za banki kierujące swe usługi do klientów zamożnych można uznać Citibank, Pekao SA, BPH i BH. Jednak nawet PKO BP, nastawiony raczej na obsługę klientów ze skromnymi dochodami, również posiada ofertę dla osób zamożnych. Większość wymienionych banków jest przygotowana od strony technicznej do obsługi prestiżowych klientów. Wraz z rozwojem private bankingu coraz więcej placówek dysponuje wydzielonymi pomieszczeniami, w których sam na sam można porozmawiać ze swoim doradcą.

Spełnić wymagania

Klienci korzystający z oferty private banking muszą wyróżniać się odpowiednimi wpływami na rachunki. W BPH należy zasilać konto kwotą wyższą niż 10 tys. zł miesięcznie. Pekao SA proponuje swoim klientom dwa rodzaje kont. Na Eurokonto VIP musi wpływać co miesiąc minimum 5 tys. zł, a dla Eurokonta Prestiż nie są określone minimalne miesięczne wpływy — aby zostać jego właścicielem, należy bowiem wyróżniać się wysokim prestiżem społecznym. W WBK na specjalne konto musi wpływać miesięcznie minimum 5 tys. zł, w PKO BP na Złote Konto — 6 tys. zł, a jednocześnie klient musi posiadać w tym banku oszczędności w kwocie minimum 100 tys. zł. W Kredyt Banku programem tym są objęci klienci posiadający na rachunkach depozytowych nie mniej niż 100 tys. zł lub 50 tys. zł, przy jednoczesnych wpływach miesięcznych powyżej 10 tys. zł. Oferta BH i Citibanku wiąże się z obowiązkiem posiadania depozytów. W BH należy mieć zdeponowaną kwotę minimum 50 tys. zł, a posiadacze konta CitiGold są zobligowani do utrzymywania średniego salda kont i lokat minimum 200 tys. zł miesięcznie.

Można negocjować

Klienci korzystający z pakietu private banking mają możliwość negocjowania warunków funkcjonowania swoich kont. Mogą uzyskać preferencyjne oprocentowanie lokat i kredytów oraz korzystniejsze kursy wymiany walut — np. w Pekao SA. Negocjowane oprocentowanie może zostać obniżone o 2 lub 3 proc., jak np. limit w saldzie debetowym w BPH, które może być oprocentowane o 2 proc. poniżej standardowego.

W BPH istnieje też możliwość zaliczania najbliższych członków rodziny do grupy VIP-ów. Dla najlepszych klientów są ustalane indywidualne limity dla kart płatniczych i pożyczek w ramach posiadanego konta oraz warunki udzielania kredytów. W WBK można otrzymać kredyt na zakup samochodu do 100 proc. jego wartości, zaś w BPH zaciągnąć kredyt hipoteczny do 100 proc. inwestycji. W Pekao SA maksymalny limit w Eurokoncie Prestiż wynosi 8-krotność średnich miesięcznych wpływów na rachunek (dla standardowego konta tylko 6-krotność).

Ubezpieczenie gratis

Do kont z zakresu private banking są dołączane prestiżowe karty, a do nich dodatkowo pakiety ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie może obejmować w zależności od banku opóźnienie lotu, opóźnienie lub utratę bagażu, koszty ochrony assistance, ubezpieczenie od NNW, ubezpieczenie zagranicznych kosztów leczenia nagłych zachorowań itd. Pakiet ubezpieczeń jest przeważnie bezpłatny i obejmuje posiadacza rachunku. W niektórych bankach ochroną jest objęta rodzina, tak jest np. w Citibanku oraz w Pekao SA (dla posiadaczy Eurokonta Presiż i karty Visa Platinum). W PKO BP ubezpieczenie obejmuje współposiadacza rachunku. Ubezpieczenie dołącza do kart płatniczych również BH (między innymi do kart American Express oraz MasterCard).

Banki zastrzegają sobie, że aby skorzystać z ubezpieczenia, należy pokryć koszty podróży używając karty. Jedynie w Raiffeisen Bank korzystanie z ubezpieczenia dołączanego do karty Visa Gold nie jest uwarunkowane opłaceniem kosztów podróży kartą. W ramach korzystania z konta CitiGold, jeśli towar kupiony przy użyciu karty Visa Gold został zniszczony lub skradziony w ciągu 30 dni od daty nabycia, klient otrzymuje nowy przedmiot lub zwrot kosztów zakupu bądź naprawy.

Zniżki i rabaty

Klienci private banking mogą liczyć na dodatkowe przywileje, np. preferencje przy rezerwacji hoteli na całym świecie (w ramach ubezpieczenia lub pakietów dodatkowych). Posiadacze Eurokonta Prestiż w Pekao SA mają zapewnioną komfortową obsługę na lotniskach w ramach pakietu Priority Pass.

Beata Bugała Miler

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Bugała Miler

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Banki dopracowują oferty private banking