Bankierzy są zestresowani

  • Dorota Czerwińska
22-06-2015, 00:00

Jedna trzecia pracowników banków korzysta ze zwolnień chorobowych z powodu przeciążenia psychicznego.

Połowa odczuwa lęk przed pójściem do pracy. Co czwarty choruje przewlekle w związku ze stresem zawodowym. Takie informacje przyniosło badanie stresu zawodowego pracowników sektora bankowego przeprowadzone w 2014 r. przez Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” we współpracy z firmą doradczą Nextmen (w ramach kampanii „Stres w pracy? Nie, dziękuję!”, prowadzonej przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy). Okazało się, że wielu pracowników tego sektora korzystało lub zamierza skorzystać z pomocy lekarzy i psychologów, by radzić sobie ze skutkami stresu. W marcu 2015 r. przeprowadzono kolejne badania, które pokazują, że wielu pracowników jest poddawanych nadmiernej presji, obciążonych wymaganiami i nie zawsze wiedzą, jak sobie z tym poradzić. W bankowości stres najbardziej się pogłębia ze względu na brak dialogu pracodawców z pracownikami i ignorowanie przez tych pierwszych niepokojących symptomów.

— Niedostrzeganie tego problemu obróci się przeciwko firmom. Skutki stresu to m.in. zwiększone prawdopodobieństwo popełniania błędów w wyniku roztargnienia czy kłopotów z koncentracją, niedotrzymywanie terminów, mała efektywność i kreatywność, brak zaangażowania, nadużywanie zwolnień lekarskich — wskazuje prof. Maria Widerszal-Bazyl, psycholog z Centralnego Instytut Ochrony Pracy. Jej zdaniem do lekceważenia dolegliwości psychicznych przyczynia się to, że są traktowane jako oznaka słabości, wciąż są tematem tabu, ale też są uważane za niegroźne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Bankierzy są zestresowani