Bankowy Leasing wchodzi w segment nieruchomości

Radosław Omachel
11-06-2001, 00:00

Bankowy Leasing wchodzi w segment nieruchomości

Bankowy Leasing, spółka której właścicielem jest bank PKO BP, liczy, że w 2001 roku przekaże w leasing aktywa wartości 220 mln zł. W dalszej perspektywie niewykluczony jest jej giełdowy debiut.

Bankowy Leasing zajął w naszym rankingu największych leasingodawców w 2000 r. 15. miejsce, notując przy tym rekordową, bo aż 286-proc., dynamikę wzrostu wartości przedmiotów oddawanych w leasing (174 mln zł).

Zysk netto wyniósł 3,37 mln zł, przy przychodach na poziomie 69 mln zł. Spółka należy do PKO BP. 90 proc. środków na finansowanie działalności pochodzi od właściciela. Resztę funduszy Bankowy Leasing dostaje z PBK.

Zmiana profilu

Portfel spółki nie odbiega od rynkowego standardu. Większość, bo 65 proc. jego wartości, stanowią umowy leasingu samochodów ciężarowych (średnia w kraju 54 proc.).

— Spadek sprzedaży aut wymusił na nas wejście w nowe sektory. Od maja oferujemy leasing nieruchomości, wprowadzamy leasing sprzętu medycznego oraz pojazdów drogowych według uproszczonych procedur — informuje Adam Sitko.

Bankowy Leasing nie podpisał jeszcze żadnego kontraktu na nieruchomość, ale — jak zapewnia prezes — trwają zaawansowane rozmowy i spółka jest bliska sfinalizowania kilku dużych umów (10-15 mln zł).

Bankowy Leasing otrzymuje również propozycje przejęć firm branży albo pojedynczych kontraktów od upadających spółek.

— Nie jesteśmy zainteresowani przejęciem całej firmy, z jej zapleczem. Dopuszczamy natomiast możliwość obejmowania pojedynczych kontraktów i całych portfeli — mówi szef firmy.

Na razie spółka przejęła umowy o łącznej wartości 2 mln zł.

Droga na GPW

Adam Sitko nie wyklucza upublicznienia firmy.

— Emisja akcji byłaby uzasadniona, gdybyśmy potrzebowali pieniędzy na finansowanie działalności. Nie jest to na razie konieczne. Bierzemy pod uwagę wejście na giełdę, ale za około trzy lata. Jeżeli obecne warunki kredytowania niezależnych spółek się nie zmienią, a nic na razie na to nie wskazuje, na rynku pozostanie wtedy 25-35 dużych graczy — prognozuje prezes spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Bankowy Leasing wchodzi w segment nieruchomości