Będzie 1,5 BRE za 1 BH

Sergiej Greczuszkin, Paweł Zielewski
opublikowano: 16-07-1999, 00:00

Będzie 1,5 BRE za 1 BH

Analitycy uważają, że sukces fuzji BRE Banku i Banku Handlowego będzie zależeć od ceny, jaką BRE zapłaciłby za połączenie z Handlowym.

Rynek jest przekonany, że wymiana akcji odbędzie się w stosunku 1 akcja BRE Banku na 1,5 akcji Handlowego.

— Największa korzyść dla BRE z fuzji z Handlowym to wyeliminowanie konkurenta na rynku klientów korporacyjnych i zdobycie klientów powiązanych z BH oraz oszczędności wynikające z redukcji personelu Handlowego. Z kolei Handlowy zyskałby dużego inwestora strategicznego (którym jest w BRE Commerzbank, posiadający 48,7 proc. jego akcji). Jest to szczególnie ważne w przypadku Handlowego, który ma inwestorów stabilnych. Fuzja z BRE uchroniłaby Handlowy od groźby wrogiego przejęcia — twierdzi Iwona Pugacewicz-Kowalska, analityk CDM Pekao SA.

— Plusem nowego banku byłaby znakomicie przygotowana i fachowa kadra bankowa — uważa Małgorzata Wąsowska z domu maklerskiego PBK.

— Ewentualne przejęcie w przyszłości prywatyzowanego PKO BP przez bank powstały po fuzji BRE i Hadlowego stałoby się całkiem realne. Pytanie, czy władze krajowe by sie zgodziły na takiego inwestora. Fuzja nie przyniesie w tym momencie zbyt dużych korzyści samym bankom, ale na pewno zyskają na niej akcjonariusze, zwłaszcza Banku Handlowego — komentuje Marcin Materna z Domu Maklerskiego BIG Banku Gdańskiego.

Czysta fuzja

— Będzie to fuzja w czystej postaci, choć technicznie wygląda na przejęcie Handlowego przez dynamiczniejszy BRE Bank — mówi Piotr Kazimierski z CAIB Securities.

— Możliwe jest także inne rozwiązanie — nowy bank może zostać inwestorem strategicznym w Powszechnym Banku Kredytowym po odkupieniu np. udziałów właścicielskich od Banku Austria Creditanstalt, gdyby ten ostatni zdecydował się na wyjście z PBK (dziś Austriacy posiadają 44 proc. akcji warszawskiego banku) — twierdzi jeden z analityków.

Zdanie to podziela zresztą wielu obserwatorów.

Analitycy zgodnie twierdzą, że kurs akcji BH powinien wzrosnąć i uplasować się na poziomie przynajmniej 70-80 zł za sztukę. Wtedy możliwa będzie wymiana akcji banków BH na BRE w stosunku 1 do 1,5 (mało prawdopodobna wydaje się natomiast wymiana w stosunku 2-1 przy cenie 90 zł za akcje BH).

— Commerzbank, strategiczny udziałowiec BRE Banku bedzie dążył do powiększenia swojego udziału prawdopodobnie na drodze skupu pakietów akcji od małych akcjonariuszy. Nie należy się spodziewać wezwania — prognozuje analityk z DM BIG BG.

Spore zainteresowanie akcjami Banku Handlowego można było zauważyć już od kilku tygodni. 1 lipca, po trzech sesjach, na których kurs banku wahał się o maksymalny przedział, zostały zniesione widełki i wzrósł on aż o 19,3 proc. do 65 zł. Podczas kolejnych trzech sesji cena akcji banku lekko spadała i utrzymywała się w okolicach 61 zł.

Od 8 lipca kurs znów zaczął piąć się w górę, o kilka procent z sesji na sesję i podczas środowych notowań 14 lipca wyniósł 68 zł. Wczoraj, po oficjalnej informacji o prowadzonych rozmowach pomiędzy BRE Bankiem a Bankiem Handlowym w sprawie fuzji, kurs BH zwyżkował aż o 9,6 proc. do 74,50 zł.

Od początku lipca rosła również cena akcji BRE Banku. Jego kurs wzrósł ze 123,5 zł (30 czerwca) do 143 zł (12 lipca). Od wtorku cena walorów BRE zaczęła spadać i nie zatrzymał tego nawet komunikat o negocjacjach z BH. Wczoraj, po 1,4-proc. zniżce, wyniósł 138 zł.

Na Zachodzie bez zmian

Planowana fuzja nie zrobiła większego wrażenia na obserwatorach z Zachodu. Agencja ratingowa MoodyŐs Investors Service obniżyła wczoraj rating Banku Handlowego ze stabilnego na negatywny. Kondycję finansową oceniono na D plus.

Przedstawiciele MoodyŐs uważają, że bank stracił w ostatnich latach część swoich wpływów w tych sferach i nie zdołał jeszcze urozmaicić swojej działalności w innych źródłach pozyskiwania dochodów.

Oceniający BH dodali jednak, że bank jest sprawnie zarządzany i ma dobrą kondycję finansową. Jeśli jego strategia urozmaicania działalności powiedzie się, otworzą się przed nim lepsze perspektywy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sergiej Greczuszkin, Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Będzie 1,5 BRE za 1 BH