Będzie wykaz prac uciążliwych dla kobiet

opublikowano: 04-08-2014, 00:00

Lekarz będzie mógł określić, jakich czynności pracownik nie powinien wykonywać. Napisze o tym w orzeczeniu dla pracodawcy.

Minister zdrowia będzie musiał określić w rozporządzeniu przypadki, w których okresowe badania lekarskie pracowników można przeprowadzać poza terminami wynikającymi z ich ustawowych częstotliwości. Takie upoważnienie znajdzie się w kodeksie pracy, a zapowiada je projekt jego nowelizacji, skierowany do konsultacji.

FOT. MW
FOT. MW
None
None

Projektowana nowela dotyczy głównie zagadnień związanych ze zdrowiem pracowników i obowiązkową profilaktyką. Rozporządzenie ministra zdrowia, który dotyczy zakresu i badań lekarskich pracowników, ma być rozbudowane nie tylko o wspomniane terminy takich badań, ale też m.in. o określenie trybu odwoływania się od orzeczeń lekarskich. Ponadto w kodeksie pracy pojawi się zasada, że orzeczenia te mają być wyraźnie powiązane z treścią skierowania na badania, zawierającego opis warunków pracy na określonym stanowisku. Projekt przewiduje też możliwość wskazania przez lekarza ograniczenia do wykonywania określonych czynności lub prac.

Mogą być one konieczne w związku ze stanem zdrowia pracownika i dotyczyć np. dopuszczenia do wykonywania określonych zadań w mniejszym wymiarze czasu pracy czy określenia obniżonej masy przedmiotów, które pracownik może przenosić. Kodeks będzie też stanowił, że żadna kobieta nie może wykonywać prac związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym (w tym przy ręcznym transporcie ciężarów), które mogą stwarzać zagrożenia dla zdrowia. Dalsze ograniczenia mają dotyczyć kobiet w ciąży i karmiących dzieci piersią. Pracodawca nie będzie miał prawa powierzać im prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży lub karmienie dzieci. Wykaz tego rodzaju prac ma być określony w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Planowane zmiany miałyby wejść w życie po 14 dniach od opublikowania uchwalonej noweli. Obecne rozporządzenia zostaną utrzymane w mocy do dnia wejścia w życie nowych aktów wykonawczych, ale nie dłużej niż przez 18 miesięcy od chwili obowiązywania nowelizacji kodeksu. Projekt przygotowano dla dostosowania polskich przepisów do dyrektywy unijnej dotyczącej wprowadzenia w życie zasady równości szans i równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu oraz do wymagań Konstytucji RP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane