Benefit Systems robi emisję

opublikowano: 22-03-2018, 08:13
aktualizacja: 22-03-2018, 08:14

Operator programu MultiSport planuje emisję prywatną bez prawa poboru, by zebrać pieniądze na rozwój. Odsprzeda też akcje własne.

James Van Bergh
Zobacz więcej

James Van Bergh fot. Marek Wiśniewski

Wyniki rosną, użytkowników kart przybywa, a kurs akcji na giełdzie niedawno wspiął się na historyczne maksima. W tej sytuacji Benefit Systems, którego karty MultiSport ma w portfelach 865,5 tys. Polaków i 131 tys. mieszkańców innych krajów, postanowił zwrócić się do inwestorów o nowe finansowanie.

Pieniądze na ekspansję

Spółka zwołała na 20 kwietnia nadzwyczajne walne zgromadzenie, którego kluczowym punktem jest podjęcie decyzji o przeprowadzeniu emisji prywatnej bez prawa poboru maksymalnie 184 tys. akcji, a także udzielenie zgody na odsprzedaż do 100 tys. akcji własnych, które są w posiadaniu spółki.

„Celem spółki jest pozyskanie środków na dalszy rozwój grupy i wykorzystanie potencjału wzrostu – w szczególności na rynkach zagranicznych, zarówno w segmencie kart sportowych, jak i wspierających go inwestycji fitness. W opinii zarządu pozbawienie w całości prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy w stosunku do wszystkich nowo emitowanych akcji jest uzasadnione i zgodne z interesem spółki z uwagi na okoliczność, że emisja akcji w drodze subskrypcji prywatnej stanowi najszybszy i najbardziej efektywny sposób pozyskania kapitału dla spółki" - głosi uzasadnienie projektów uchwał.

Na zamknięciu notowań we wtorek za jedną akcję Benefitu płacono 1085 zł. Gdyby nowe akcje sprzedawano po zbliżonej cenie, spółka mogłaby pozyskać z emisji i odsprzedaży akcji własnych około 300 mln zł.

Największym akcjonariuszem Benefit Systems jest były prezes, a obecnie szef rady nadzorczej James Van Bergh. Ma on bezpośrednio 21,92 proc. kapitału i 22,95 proc. głosów na walnym. Dodatkowo powiązana z nim spółka Benefit Invest ma 21,37 proc. akcji (22,37 proc. głosów). Znaczącymi akcjonariuszami są też Marek Kamola (9,72 proc.) oraz fundusze emerytalne MetLife (9,49 proc.) i Nationale-Nederlanden (9,16 proc.).

Rozwój postępuje

Tymczasem Benefit Systems w środę ogłosił wyniki roczne. W całym 2017 r. miał 964,8 mln zł skonsolidowanych przychodów, czyli o prawie 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik EBITDA skoczył o jedną trzecią, do 155,5 mln zł, a czysty zysk o 9,4 proc., do 88,1 mln zł. Wyniki w samym czwartym kwartale były lepsze od oczekiwań analityków, ankietowanych przez PAP, na wszystkich poziomach oprócz zysku netto.

„Liczba kart w Polsce wzrosła o 121 tys. do poziomu 865,5 tys., a za granicą podwoiła się z poziomu 61 tys. do 131 tys. Łącznie osiągnęliśmy zatem poziom niemal miliona kart MultiSport. Kontynuujemy inwestycje w sieci klubów fitness, co jest elementem realizacji naszej długoterminowej strategii zarówno w Polsce, jak i za granicą. Sieć klubów inwestycyjnych zwiększyła się o 41 obiektów, z czego 22 to nowootwarte lokalizacje. Na koniec 2017 r. grupa posiadała udziały w 149 obiektach w Polsce, z czego bezpośrednio zarządzała 78 klubami. Do tej liczby należy też dodać 10 obiektów w Czechach i 2 w Bułgarii" - głosi list zarządu spółki do akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu