Bessa na rynku IPO

opublikowano: 18-12-2018, 22:00

Emitenci na Starym Kontynencie mieli w mijającym roku aż nadto powodów, by wstrzymać się z oferowaniem akcji.

Nowych spółek nie przybywa nie tylko na GPW, na której w 2018 r. zadebiutowało do tej pory zaledwie 7 spółek, najmniej od 2003 r. W Europie wartość pierwszych ofert publicznych wyniosła w tym roku 35 mld USD i jest to o 37 proc. mniej niż rok wcześniej, wynika z danych agencji Bloomberg. Gorszy w ostatnim pięcioleciu był tylko rok 2016 r. Na dodatek ci, którzy pojawili się na giełdowych parkietach, oszałamiających zysków inwestorom nie przynieśli — średnia stopa zwrotu od debiutu to 1,7 proc., co i tak jest wynikiem lepszym niż zmiana paneuropejskiego Stoxx Europe 600 (stracił 11 proc.).

Powodów słabości nie tylko rynku wtórnego, lecz także pierwotnego jest bez liku. Dynamika PKB zaczęła zwalniać, na amerykańskich giełdach zagościła korekta, niepewność inwestorów potęgowały nagłe zwroty akcji w wojnie handlowej, w ślepą uliczkę zabrnęły Włochy, które spotkały tam dywagujących nad brexitem Brytyjczyków. Nic więc dziwnego, że z funduszy akcji europejskich wycofano 67 mld USD — żaden inny region świata nie doświadczył takich odpływów kapitału, zauważa agencja Bloomberg. Cytowany przez agencję Eric Arnould, szef departamentu rynków kapitałowych w Natixis, nie spodziewa się, by do odwrócenia trendu doszło w pierwszym kwartale 2019 r., głównie ze względu na niepewność związaną z brexitem.

— Emitenci poczekają, aż sytuacja geopolityczna i gos- podarcza się wyklaruje. Dopiero wtedy zdecydują, kiedy sprzedawać akcje — uważa Eric Arnould.

Specjaliści Baker McKenzi i Oxford Economics nie mają jednak wątpliwości, że niezależnie od tego, w jakich relacjach będą Brytyjczycy i władze Unii Europejskiej, na Wyspach rynek pierwszych ofert publicznych nie będzie już taki, jak kiedyś. Tymczasem był to rynek, który odpowiadał za ponad jedną czwartą całego zachodnioeuropejskiego rynku IPO.

37 proc. O tyle niższa niż przed rokiem jest wartość pierwszych ofert publicznych (IPO) w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu