Best pokryje 75 mln zł strat

Urszula Chojnacka
29-06-2001, 00:00

Best pokryje 75 mln zł strat

Dziś akcjonariusze sopockiej firmy Best, jednej z największych firm pośrednictwa kredytowego, mają zdecydować o pokryciu straty netto wynoszącej 75 mln zł za 2000 r. Strata spółki zależnej BRE Banku będzie pokryta z kapitału zapasowego i zysków osiągniętych w przyszłych latach.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy sopockiej spółki Best, jednej z czołowych firm pośrednictwa kredytowego, ma dziś podjąć uchwałę w sprawie pokrycia straty netto firmy za 2000 r. Spółka zależna BRE Banku odnotowała w ubiegłym roku stratę 75,6 mln zł. WZA ma zdecydować o pokryciu 41 mln zł straty z kapitału zapasowego spółki, a 34,6 mln zł z zysków, które zostaną wypracowane przez firmę w następnych latach.

Best, jedyny pośrednik kredytowy notowany na giełdzie, skorygował swoje wyniki w ubiegłym miesiącu. Początkowo w raporcie podano, że strata wyniosła 17 mln zł, jednak firma utworzyła rezerwę na zobowiązania wysokości 53,5 mln zł.

— Jednym z głównych powodów trudnej sytuacji była nadmierna koncentracja w obszarze ryzykownych kredytów gotówkowych — twierdził wówczas Andrzej Reterski, prezes Best.

Wiadomo, że inną przyczyną były błędy w działalności operacyjnej, a w szczególności w obszarze zarządzania ryzykiem kredytowym.

Sławomir Lachowski, wiceprezes BRE Banku i przewodniczący rady nadzorczej Best, zapewnia, że BRE Bank utworzył już większość rezerw na zaangażowanie kapitałowe i kredytowe w Best. Jego zdaniem, nie wpłynie to na wysokość prognozowanego zysku netto BRE Banku w 2001 r., który ma wynieść 404 mln zł.

BRE Bank ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji Best. Bank chce skupić 2,2 mln akcji, czyli 100 proc. kapitału zakładowego i głosów. Teraz bank ma 89,76 proc. głosów na WZA. Zdaniem ekspertów, w przyszłości można spodziewać się wycofania Bestu z obrotu giełdowego, jednak BRE Bank zaprzecza i zapowiada, że spółka będzie wykorzystywana jako pośrednik kredytowy przez tworzony Multibank.

Best przygotował program naprawczy na lata 2001-2006, który zakłada zmianę strategii. Firma będzie zwiększała udział w rynku kredytów celowych (ratalnych, samochodowych itp.), redukując zaangażowanie w pożyczki gotówkowe. W związku z koniecznością redukcji kosztów spółka zamknie w tym roku 35 nierentownych punktów sprzedaży i zwolni około 100 osób, czyli 20 proc. zatrudnionych. Obecnie Best negocjuje warunki spłaty zadłużenia z Bankiem Śląskim, który jest jego głównym wierzycielem, oraz BRE Bankiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Best pokryje 75 mln zł strat