Bez stresu więcej zrobią

  • Dorota Czerwińska
11-05-2015, 00:00

Zarządzanie personelem Coraz częściej szefowie firm zauważają, że pracownik tym wydajniejszy, im bardziej zadowolony

Rośnie zainteresowanie programami, które pozwalają zachować równowagę między pracą a życiem osobistym, a także wpływają na poprawę zdrowia. Na przykład Henkel w 2014 r. rozpoczął inicjatywę o nazwie „(Y)our move”, która m.in. zachęca pracowników do zachowania zrównoważonego stylu życia i pracy. W jej ramach organizuje promocje zdrowia, dobrego odżywania się, aktywnego trybu życia i tzw. dobrostanu.

— W kwietniu promowaliśmy na przykład rower jako środek transportu do pracy i środek pozwalający aktywnie spędzać wolny czas. Pracownicy mogli też przez cały dzień skorzystać z bezpłatnego serwisu rowerowego. W maju natomiast odbędą się spotkania dotyczące zdrowego żywienia. Przy pomocy zewnętrznych ekspertów będziemy zachęcali do świadomej konsumpcji i unikania marnowania pożywienia. Nasi pracownicy w biurze dwa razy w tygodniu mają do dyspozycji świeże owoce sezonowe — opowiada Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska.

Na przełomie kwietnia i maja ruszył w tej firmie cykl warsztatów dla rodziców poświęcony komunikacji z dziećmi. Jesienią odbędzie się zaś promocja badań profilaktycznych i regularnego monitorowania stanu zdrowia. W biurze Henkla pracownicy mają do dyspozycji zaprojektowane przy ich udziale trzy pokoje do odpoczynku nazwane „break out rooms”. Firma oferuje też elastyczne formy zatrudnienia i wspiera pasje sportowe pracowników.

Równowaga w centrach biznesu

Shell Business Operations Kraków wraz z Grupą Royal Dutch Shell co roku organizuje Dzień Bezpieczeństwa.

— Są to sesje informacyjne, spotkania, ćwiczenia i konkursy poświęcone radzeniu sobie ze stresem i efektywnemu planowaniu obowiązków. Chodzi m.in. o ergonomię i relaks w pracy, sposoby radzenia sobie z krytyką i kształtowanie pozytywnej samooceny, techniki pomagające niwelować stres, np. ćwiczenia oddechowe lub fizyczne — wylicza Anna Rojek, koordynatorka ds. komunikacji wewnętrznej w Shell Business Operations Kraków.

W firmie odbywają się sesje jogi i rozciągania. Pracownicy maja do dyspozycji pokoje do medytacji i wyciszenia wyposażone w maty, a także pokoje do gier. Katowickie centrum Capgemini Infrastructure Services prowadziło z kolei w 2014 r. program „Stay well — bądź zdrów”, a w jej ramach m.in. akcję „Owoc w kuchni”, warsztaty i szczepienia przeciw grypie.

— We współpracy z dostawcą usług medycznych przygotowaliśmy również materiały profilaktyczne dotyczące radzenia sobie ze stresem, wpływu diety i aktywności fizycznej na stan zdrowia. Przygotowaliśmy także stronę „Stay Well” w intranecie i cykliczną kolumnę w newsletterze — opowiada Lucyna Grobelna, kierownik ds. personalnych w Capgemini Infrastructure Services.

Nowe standardy zarządzania

— Jednym z najlepszych sposobów walki ze stresem jest sport, dlatego oferujemy pracownikom karnety sportowe, a dzięki szkoleniom żywieniowym pogłębiamy ich wiedzę o zdrowym stylu życia i wpływie diety na zdrowie i samopoczucie. Prowadzimy poradnię dietetyczną, w której pracownicy warszawskiego biura mogą zrobić testy monitorujące stan ich zdrowia, otrzymać zestaw zaleceń i indywidualną dietę opracowaną przez dietetyków Nestlé — opowiada Edyta Iroko z Nestle Polska.

W firmie tej można pracować zdalnie, a rodzice dostają dodatkowy (poza przewidzianymi przez Kodeks pracy) dzień wolny na opiekę nad dziećmi. Z okazji narodzin dziecka tata dostaje dwa dni wolnego, a nie jeden, jak przewiduje Kodeks. Poza tym pracownicy, którzy zostali rodzicami, dostają od firmy odżywki dla niemowląt przez pierwszy rok życia dziecka.

— Mamom wracającym z urlopów macierzyńskich proponujemy przez pierwsze trzy miesiące 6-godzinny dzień pracy, zachowując wynagrodzenie za 8 godzin. Wszystkie te działania tworzą przyjazne środowisko pracy, które jest podstawą walki ze stresem. Działamy według najnowszych światowych standardów zarządzania personelem, wśród których priorytetem jest troska o komfort i warunki pracy. Pracownik, który nie jest zestresowany, jest bardziej wydajny i kreatywny, a więc pracodawcy zależy na budowaniu silnych, skutecznie radzących sobie ze stresem zespołów — mówi Edyta Iroko.

STARAMY SIĘ: Zależy nam aby zatrudniać najlepszych i najzdolniejszych, bo to pracownicy stanowią o przewadze konkurencyjnej firmy. Dlatego tworzymy im warunki pracy, które stymulują do starań i osiągania wyników i za to ich wynagradzamy. Częścią przemyślanej polityki personalnej jest także troska o przyjazne warunki pracy i promowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym — mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska. [ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Bez stresu więcej zrobią