Bezpieczeństwo dla inwestora

opublikowano: 24-03-2014, 00:00

Pomysł na biznes: Koledzy z dzieciństwa dostarczają systemy uwierzytelniania największym bankom. Teraz Wheel Systems szuka inwestora, który pomoże w ekspansji zagranicznej

Znalezienie zaufanego partnera w biznesie nie jest proste, dlatego poszukiwania dobrze zacząć wcześnie. Patryk Brożek i Paweł Jakub Dawidek, założyciele spółki Wheel Systems, poznali się jeszcze w przedszkolu w Radzyniu Podlaskim, razem chodzili do podstawówki i siedzieli w jednej ławce w liceum. Rozdzieliły ich na chwilę dopiero studia — jeden poszedł na SGH, drugi na informatykę na Politechnice Warszawskiej. Potem zaczęli pracować w Compie, integratorze systemów bezpieczeństwa IT. Z tyłu głowy ciągle mieli jednak pomysł na rozkręcenie własnej firmy.

BEZPIECZNA PARA: Patryk Brożek i Paweł Jakub Dawidek zaczynali od pracy przy sprzedaży i wprowadzaniu systemów bezpieczeństwa zagranicznych producentów, ale uznali, że sami mogą zrobić to lepiej. Teraz z ich usług korzystają m.in. największe polskie banki, urzędy i ministerstwa.
 [FOT. MW]
BEZPIECZNA PARA: Patryk Brożek i Paweł Jakub Dawidek zaczynali od pracy przy sprzedaży i wprowadzaniu systemów bezpieczeństwa zagranicznych producentów, ale uznali, że sami mogą zrobić to lepiej. Teraz z ich usług korzystają m.in. największe polskie banki, urzędy i ministerstwa. [FOT. MW]
None
None

Na własną rękę

— Zdecydowaliśmy się na to pod koniec 2004 r. — mieliśmy po 1500 zł w kieszeni i sprzęt przyniesiony z domu. Wiedzieliśmy jednak, że jesteśmy w stanie stworzyć samodzielnie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, które będą porównywalne albo lepsze od produktów światowych gigantów — mówi Patryk Brożek, prezes Wheel Systems.

Na długo przed świtem ery smartfonów zaprojektowali CERB — instalowaną w telefonach aplikację w Javie, pozwalającą na generowanie kodów jednorazowych i uwierzytelnianie użytkowników. Pomysł trzeba było jednak sprzedać. I tu zaczęły się schody.

— Systemy bezpieczeństwa to newralgiczny punkt każdej firmy. Mieliśmy olbrzymie problemy z przekonaniem potencjalnych klientów, że jesteśmy wiarygodni i mamy produkt wyprzedzający rynek o dwa kroki — nikt wtedy nie wierzył, że malutka spółka z Polski może robić coś takiego — mówi Patryk Brożek.

Z pomocą partnerów

Samodzielne poszukiwanie klientów kokosów nie przynosiło — dlatego spółka zaczęła szukać partnerów wśród integratorów IT. Skusił się m.in. były pracodawca, Comp — a dziś wśród partnerów Wheel Systems są także m.in. Sygnity, Qumak- -Sekom i CUBE.ITG. W 2007 r. przyszedł pierwszy duży kontrakt bankowy.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Z usług Wheel Systems postanowił skorzystać EuroBank — i zaczął wygrywać w rankingach najbezpieczniejszych banków w sieci. Powoli do rozwiązań spółki zaczęli przekonywać się kolejni gracze rynkowi. Dziś korzystają z nich jeszcze m.in. PKO BP, Pekao czy BGK.

— Od początku nie mieliśmy kompleksów i wiedzieliśmy, że możemy wprowadzać innowacyjne produkty. Konkurencja jednak nie śpi, więc trzeba z nimi szybko wychodzić w świat. My niestety byliśmy za mali, żeby zrobić to z CERB, ale teraz budujemy odpowiednią masę, by na poważnie zacząć ekspansję — mówi Paweł Jakub Dawidek, wiceprezes odpowiadający za sprawy techniczne i oprogramowanie w spółce.

Inwestor mile widziany

Wheel Systems od niedawna oferuje FUDO, czyli urządzenie pozwalające na stały monitoringruchu w firmowej sieci i podgląd wideo nawet trwających sesji zdalnych. — Korzysta już z niego m.in. NIK i resort skarbu. W Polsce liczba klientów dla takiego systemu jest jednak ograniczona, dlatego chcemy iść z nim do Europy Zachodniej (prowadzimy rozmowy z dystrybutorem do krajów niemieckojęzycznych), a także USA, Turcji czy nawet Japonii. Część jesteśmy w stanie zrobić sami, ale do szerszej ekspansji, powiększenia 20-osobowego zespołu i prac nad nowymi projektami przydałoby się zewnętrzne finansowanie — mówi Patryk Brożek.

Wheel System, notujący kilkumilionowe obroty rocznie i planujący ich potrojenie w tym roku dzięki dodatkowym wpływom ze sprzedaży FUDO, liczy na zainteresowanie funduszy venture capital, które mogłyby objąć mniejszościowy pakiet. Dziś obaj założyciele mają po 50 proc. akcji. — Mieliśmy oferty przejęcia od dużych firm IT, ale nie chodzi nam o zgarnięcie gotówki, tylko o rozwijanie własnych pomysłów i własnej firmy, z której chcemy zrobić międzynarodowego gracza — mówi Paweł Jakub Dawidek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane