Dzisiaj RPP rozpoczęła dwudniowe posiedzenie. Prawie pewne jest, że stopy procentowe zostaną obniżone, biorąc pod uwagę, iż inflacja na koniec października może wynieść mniej niż 4%, a wiec będzie znacznie poniżej tegorocznego celu inflacyjnego ustalonego na poziomie 6-8% YoY, napisali w swoim dziennym raporcie analitycy banku Handlowego.
Oczekujemy, że Rada obniży stopy o 100-150 pb, a rynek spodziewa się redukcji rzędu 150-200 pb. Według nas, obok inflacji, istnieją jeszcze inne czynniki przemawiające za redukcja stop.
1) Brak sygnałów odradzania się zarówno gospodarki krajowej jak i światowej.
2) Rosnące bezrobocie ogranicza presje wzrostu wynagrodzeń.
3) Ceny paliw nadal utrzymują się ponize j tegorocznej średniej.
4) Nadal utrzymuje się wysoki poziom depozytów. Poza tym podstawowa stopa NBP jest blisko dziesięć punktów procentowych powyżej poziomu rocznej inflacji. Wciąż jest jednak niejasny kształt przyszłorocznego budżetu, pomimo iż, rząd zaakceptował obniżenie wydatków budżetowych o 8,5 mld złotych. Poza tym nie jest wykluczone, że pod koniec roku rząd dokona kolejnej rewizji budżetu, ponownie zwiększając jego deficyt.
Po wzroście o 0,9% we wrze śniu, w pierwszych 10 dniach października podaż pieniądza wzrosła o 0,4% i była o 11,7% wyższa niż w roku ubiegłym. Od początku tego roku podaż pieniądza wzrosła o 9,6% wobec 7,5% w okresie styczeń-październik 2000. Dzisiejsze dane będą zapewne pozytywnie przyjęte przez RPP. W pierwszych 10 dniach października o 0,8% spadły kredyty udzielane gospodarstwom domowym, a o 1% kredyty dla prze dsiębiorstw. Od początku roku kredyty dla gospodarstw domowych wzrosły o 11,6%, a dla przedsiębiorstw o 7,7%. Wciąż jeszcze rośnie liczba depozytów. W okresie 1-10 października poziom depozytów osób prywatnych wzrosła o 0,1% i była o 15,3% wyższy niż w analogicznym okresie ub. roku.